Mashadov’un ablası vefat etti

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un ablası Buça Abdulkadırova, Çeçenya’da 13 Kasım günü vefat etti.

Buça Abdulkadırova, 2004 yılında Aslan Mashadov’un diğer yakınlarıyla birlikte esir alınmıştı. Rus işgalciler Khankala’daki üsse götürdükleri Aslan Mashadov’un yakınlarını dövmüş, onları aşağılamış, aç bırakmış ve kadın-erkek ayrımı yapmaksızın akıl almaz işkenceler uygulamıştı.

Aslan Mashadov’a baskı yapmayı amaçlayan bu eylemler sırasında Buça Abdulkadırova işgalci Rus askerlerine karşı dik duruşu ile öne çıkmıştı. Onun bu tavrı ikinci kez kaçırılmasına neden olmuştu. Buça Abdulkadırova ikinci kez Ramzan Kadirov ve emrindeki birlikler tarafından kaçırılmıştı.

Khosi-Yurt’taki meşhur işkence hapishanesine götürülen Buça Abdulkadırova’ya Ramzan Kadirov’un önünde diz çöküp af dilerse serbest bırakılacağı ifade edilmişti ancak bu talebi reddeden Abdulkadırova bu sefer de darp edilerek diz çökmeye zorlanmıştı. İlerlemiş yaşına rağmen Buça Abdulkadırova dizlerinin üzerine çökmemek için direnmişti.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Buça Abdulkadırova nezdinde Rus işgalcilere ve işbirlikçilere karşı cesaret ve onur örneği sergileyen tüm Çeçen kadınlarını selamlıyoruz. Allah gani gani rahmet eylesin.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ÇCİTFK