Kuzey Osetya’da karantina karşıtlarına hapis cezası

Kuzey Osetya başkenti Vladikavkaz’da 20 Nisan 2020 tarihinde Özgürlük Meydanı’nda toplanan protestocular, Covid-19 merkezli kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılması için hükümete karşı eyleme geçmiş ve çıkan olaylar sırasında 34 kişi gözaltına alınmıştı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı protestolarda Kuzey Osetya başkanının istifa etmesi istenmiş ve çıkan arbedede 13 polis memuru yaralanmıştı.

Protestolar sırasında gözaltına alınan eylemciler içerisinden beş sanığın yargılaması sonuçlandı. Rostov-on-Don’daki Leninsky Bölge Mahkemesi’nin verdiği karar neticesinde sanıklardan Aslan Gasiev ve Zaza Tsaritov 5 yıl, David Okruashvili ve Artur Bugulov 5 yıl 3 ay, Magomed Kadirov ise 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkemeye göre, sanıklar protestonun gerçekleştirildiği Özgürlük Meydanı’ndan güvenlik güçleri tarafından çıkarılmaya çalışılırken kaldırım taşlarıyla direndiler. Video kayıtlarının kanıt olarak sunulduğu mahkemede taraf olan polis memurları da ifade verdi. Sanıklardan Gasiev ve Tsaritov mahkemede suçlarını tamamen kabul ederken diğer sanıklar Bugulov, Kadirov ve Okruashvili meydanda ne olduğunu öğrenmek için bulunduklarını belirterek suçlamaları reddetti. Okruashvili, duygularına yenik düştüğünü, güvenlik güçlerine taş attığını, ancak bunu bilinçli yapmadığını itiraf etti.

Mahkumiyet kararı verilen gençlerin yakınları ise oldukça öfkeli. Verilen cezaların orantısız olduğunu düşünen sanıkların akrabaları, Kuzey Osetya hükümeti binası önüne gelerek bölge başkan vekili Sergey Menyaylo’dan toplantı talep etti.