Kuzey Kafkasya’da Ramazan

Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde devlet başkanları, Ramazan ayının başında ve sonundan resmi olarak Müslümanları tebrik ediyorlar. Ramazanda yoksul aileler, yetimler, hasta ve yaşlılar için hayır işleri düzenleniyor. Kimi kurum ve şirketler Ramazan için müşterilerine hediyeler veriyor. İşadamları ise insani yardım projeleri için yardım fonları ayırıyor.

Çeçenistan’da, Ramazan ayının hemen öncesinde, kan davalarının sonlandırılması için çalışan komisyonun mesaisi artar. 2010 yılında resmi makamlar Ramazan ayı boyunca ülkede kan davası olmaması için çalışmaya kara vermişlerdi.

Ramazan ayında, bilhassa Çeçenya, İnguşetya ve Dağıstan’da yaşamın bütün ritmi değişiyor. Bu durum en çok Grozni ve Mahaçkale’de göze çarpıyor, gün geçtikçe başkentlerin sokakları boşalırken, kafeler ve lokantalar kapanıyor.

Camilerde her akşam düzenlenen toplu iftarlar da Kafkasya’da Ramazan’ın olmazsa olmazlarından.  

2016yılında Dağıstan’da Ramazan ayı ise diğer bölgelerine göre geç başlamıştı. Bölge ulemasına göre, kutsal ayın başlangıcını işaret eden Hilal, Dağıstan’da diğer bölgelere göre daha sonradan görülmüştü.

Farklı Müslüman ülkelerde, farklı Ramazan başlangıçları olabilir. Bu hesaplama yöntemine ve ayın gözlemlenmesi ile ilgili bir durum.

KU/VA