Kunta-Hacı’yı anma gününde yaşananlar Çeçenleri ikiye böldü

3 Ocak’ta Çeçenya’da meşhur şeyh Kunta Hacı Kişiyev’in onuruna dini etkinlikler düzenlenmesi, Kişiyev etrafında şekillenen anlaşmazlıkları da tekrar gün yüzüne çıkardı. 


Kunta Hacı Çeçenya’da tartışmalı bir figür. Böyle olunca Kişiyev’in etrafında şekillenen tartışmalar da tekrar alevlendi. CK muhabirleri de konuyu Çeçenlere sordu. Kimisi onu direnişi kırmakla suçlarken, kimisi İnguşetya’da İslamiyet’in yayılmasına yapmış olduğu katkı ile yad ediyor.

 
Sakhib dede ve büyükannesinin çok dindar olduklarını, Kunta Hacı’yı hep hayırla yad ettiklerini, imkan buldukça Kişiyev’in annesinin Ertan köyünde bulunan kabrini ziyaret ettiklerini söylüyor. Yine aile büyüklerinin söylediklerine göre Çeçenler Allah’ın rahmeti ve Kunta Hacı’nın çağrısı sayesinde Kafkasya’nın diğer halklarının aksine ayakta kalabilmişler. Sakhib de bu görüşe katıldığını söylüyor ve imkan buldukça Kunta Hacı’nın annesinin kabrini ziyaret ettiğini belirtiyor.

 
Zaten Kunta Hacı etrafında şekillenen tartışmanın bir diğer boyutu da bu. Annesinin kabrinin ziyaret edilmesini de içeren işin tasavvufi boyutu. 


Movsar, Kişiev’in hala hayatta olduğu ve İslamiyet’i yaydığı şeklindeki iddialara katılmıyor. Bunların saf bir sapkınlık, masal ve safsata olduğunu söylüyor. “…Nitekim özellikle gençler artık buna inanmıyor. Kuran sadece Allah’ın ebedi olduğunu diğer tüm yaratılanların ise fani ölümlüler olduğunu açıkça beyan ediyor. Peygamber dahi öldüyse yüzbinlerce evliyadan biri olan bu kişi hayatta olabilir mi?’’ sorusunu soruyor. 


Grozny’den İbragim’e göre de Kunta-Hacı oldukça tartışmalı ve mitolojik bir karakter. “Savaşın en çetin anında insanları cihadı terketmeye çağırması çok ciddi bir durumdur; nitekim bu sebeple İmam Şamil ona rahat vermedi ama en azından İnguşlar arasında İslamiyet’i yayması sebebiyle saygıyı hak ediyor.’’ diyor İbragim. 

Kaynak: CK