Karaçay-Malkar sürgün belgeseli İstanbul’da gösterildi

Kafkas Vakfı’nda 2 Kasım 1943 tarihinde yaşanan Karaçay-Malkar sürgününü konu edinen “Unutulmaya Mahkum Olanlar” belgeseli gösterildi.

Yoğun katılımın olduğu programda, Kafkas Vakfı Genel Sekreteri Veysel Arıhan kısa bir giriş konuşması yaptı.

Çarlık Rusya ve Sovyetlerin Kafkasya için aynı politikaları izlediğini söyleyen Arıhan, Çeçen ve İnguş halklarını da kapsayan 1943-44 sürgünlerinin Büyük Kafkas Sürgünü’nün devamı niteliğinde gerçekleştiğini belirtti.

Karaçay-Malkar sürgününün Kafkasya’da dengeleri sarstığını ifade eden Veysel Arıhan, “Karaçay-Malkar halkı 1943 yılında yurtları olan Kafkasya’dan Orta Asya’ya sürüldüler. Yollarda açlık ve hastalıklarla boğuştular. Bu süreç 1957 yılına kadar sürdü. Çoğunun dönüşü 1960 yılını buldu. Gene Orta Asya’da kalanlar oldu. Bugün geldiğimiz süreçte, Kafkasya’da o dönemin sürgünlerinden kaynaklanan çatışmaların ne yazık ki hala canlı olduğunu gözlemliyoruz.” dedi.

Belgeseli İstanbul’daki üniversitelerde göstermek istediklerini belirten Arıhan, öğrenci kulüpleriyle ilişkisi üniversitelilere vakfa ulaşmaları ricasında bulundu.

Yapımcıları Marat Duraev ve Anton Stepanenko, yönetmeni Georgiy Tkaçuk olan “Unutulmaya Mahkum Olanlar” belgesel filmi Eskişehir ve Ankara’da da izleyiciyle buluşmuştu.