Karaçay Çerkes’te Covid-19 ile ilgili durum kötüye gidiyor

Koronavirüs Kafkasya’da yayılmaya devam ederken virüs Karaçay Çerkes Cumhuriyeti’nde etkilerini arttırıyor.

Karaçay Çerkes Sağlık Bakanı Kazım Shamanov virüsle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Shamanov, Karaçay-Çerkes’te salgının başlamasından bu yana, koronavirüs sebebiyle 60 kişinin hastanelerde vefat ettiğini belirtti.

Federal Koronavirüs Operasyon Merkezi’nin 1 Haziran’da aktardığı resmi veriler ise ülkenin sağlık bakanının açıkladığı rakamları yansıtmıyor. Federal merkezin açıkladığı resmi verilere göre Karaçay-Çerkes’te toplam 1137 vaka olduğu ve 6 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

“Politika 09” adlı Telegram haber kanalı ise ülkede durumun çok daha kötüye gittiğini iddia ediyor. Yayımlanan haberde, 1 Haziran itibariyle ülkede toplam vakanın 3 bin 356 olduğu belirtildi.

Ülkedeki durumun ciddiyetine değinen haberde, sürecin Dağıstan’daki durumdan daha kötüye gittiği belirtildi. Karaçay Çerkes’teki hastanelere de dikkat çeken haberde, hastanelerin çok eski olduğu, sağlık personellerinin ve ekipmanlarının yetersiz olduğu belirtildi. Bir ambulansın çağrıldıktan 2 ile 4 saat sonra geldiği ve başkent Çerkesk’te yer alan merkez hastane personelinin ekipman yetersizliği ve maaş kesintisinden dolayı toplu istifa metni sundukları da gelen haberler arasında.

Ülkedeki duruma dikkat çekmek isteyen “ELBRUSOİD” Vakfı Başkanı Ali Totorkulov, Putin’e, Erdoğan’a ve Dünya Sağlık Örgütüne yardım talep eden bir mektup kaleme aldığını belirtti.

Kaynak: KR