Kamalov davasında deliller kayboldu

Dağıstan’da haftalık yayın yapan “Çernovik” gazetesinin kurucusu Hacımurad Kamalov’un öldürülmesiyle ilgili dava devam ediyor.

Rostov-on-Don Güney Bölge Askeri Mahkemesi yaklaşık 10 ay süren kanıtları değerlendirme ve tanıkların sorgulamasını tamamladı.

Mahkemede dava müfettişleri ve kriminologların raporlarının açıklanması sonucu, olay yerinde ele geçirilen iki tabanca ve üç mermi kovanının kaybolduğu ortaya çıktı. Ayrıca, gazetecinin vurulduğu yerle kovanların düzeninin uyuşmadığı rapor edildi.

Hacımurad Kamalov, 15 Aralık 2011 gecesi “Çernovik” yazı işleri ofisinde 14 el ateş edilerek öldürüldü. “Çernovik” gazetesi özellikle emniyet teşkilatı ve siyasilerin resmi yolsuzluklarını ortaya çıkardığı için iktidar tarafından baskı altında tutuluyordu. Hakkında yazılan eleştirel yazılar nedeniyle dönemin başbakan yardımcısı Şamil İsayev’in gazeteci Kamalov’un öldürülmesini emrettiği iddialardan bir diğeri. İsayev’in yanı sıra Magomed Abigasanov, Murad Shuaybov ve Magomed Khazamov da organize suikastı gerçekleştirmekle suçlanıyor.