Kafkasya’da Koçesoko’ya destek eylemleri devam ediyor

Koçesoko’nun tutuklanmasına karşı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden destek geldi. Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti ve Adıgey Cumhuriyeti’ndeki eylemciler Koçesoko’nun serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Martin Koçesoko’ya destek eylemleri geçtiğimiz günlerde Çerkessk ve Maykop şehirlerinde gerçekleşti. Katılımcılar, Koçesoko’ya atılan iftiralara bir son verilmesi gerektiğini söylediler.

Çerkessk’te, Martin Koçesoko’yu destekleyen eylem Hükümet Meydanı önünde yaklaşık 3 saat sürdü.

Mitinge katılan eylemcilerden Zuleta Pseunova, “Gösterilere Karaçay-Çerkes’in çeşitli kentlerinden gelindi. Martin Koçesoko’yu serbest bırakmalarını ve tüm suçlamaları düşürmelerini istiyoruz. Ayrıca buradaki tüm katılımcıların hiçbir kuruma üye olmadıklarını da belirtmek isterim.” dedi.

Protestocular suçlamalara kesinlikle inanmadıklarını belirttiler.

Maykop’ta Koçesoko’ya destek eylemini ise bir kişi yaptı. Türkiye’den geri dönen muhacirlerden Zekai Arif tek başına eylem düzenledi. Eylemci, İngilizce “Martin Koçesoko’ya Özgürlük” yazılı bir pankartla otogar binasının önünde gerçekleştirdi. Arif’in eylemi yaklaşık 1 saat kadar sürdü.

Arif eylemle ilgili şunları söyledi. “Polis bana hiçbir şekilde yaklaşmadı ve soru sormadı. Pankartı gören insanlar eylemin ne hakkında olduğunu sordu. Ben de haksız şuçlamaları açıkladım. Şahsen Martin Koçesoko’ya tanımıyorum. Ancak onun hakkında Kafkasya için yürüttüğü faaliyetleri duydum. Ona karşı yapılan suçlamalara inanmıyorum.” dedi.

Kaynak: KU