Kafkasya IŞİD’in vilayeti ilan edildi

Rusya’da yasak bir örgüt olan IŞİD, Kafkasya’nın kendi vilayeti olduğunu açıkladı. Kafkasya vilayetinin kuruluşu, geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bazı Dağıstan, Çeçenya, İnguşetya, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes bölgelerinden direnişçi liderlerinin IŞİD lideri Bağdadi’ye biat ettiği iddiasının ardından ilan edildi.

İddialara göre Kafkasya valisi olarak Ebu Muhammed Kadarski (Asilderov Rustam) atandı. Kadarski IŞİD’e biatından önce, Kafkasya Emirliği’nin Dağıstan emiri idi. Böylece kısa bir süre önce Kafkasya Emirliği’nin lideri olarak seçilen Ebu Osman Gimrinski IŞİD tarafından meşru görülmemiş oldu. Zaten Gimrinski de, tıpkı selefi Aliashab Kebekov gibi, IŞİD’in Kafkasya’daki faaliyetlerini tanımıyordu.

IŞİD’in Kafkasya’yı vilayeti olarak ilan etmesinin ardından Rusya, IŞİD’in kendi ülkesi olarak gördüğü toprakların dışında vilayetini kurduğunu ilan ettiği Avrupa’daki ilk ülke oldu. Rusya’dan önce IŞİD’e bağlandığını ilan eden askerler Libya, Nijerya ve Afganistan’da savaşıyorlar. Hatırlarsanız, Afganistan’da IŞİD üyelerinin ortaya çıkması Taliban üyeleri ile çatışmaya neden olmuştu.

Halifelik parası

Medyada çıkan bir habere göre IŞİD kendi parasını bastı. Para İslam dinarı adını aldı. Bir altın dinarın değeri 139 dolara eşit.

Designs for the new Isis currency. IŞİD, kontrolündeki bölgelerde paranın tedavüle  girmesi yakında gerçekleşecek. Askerler, kendi  paralarının basılmasını, “kendilerini şeytanların global  ekonomisinden koruma” yolu olarak  görüyorlar. Paraları için dört halifeden Hz. Osman’ın  zamanındaki İslam dinarını örnek alan IŞİD’in sikkeleri  üzerinde yedi başak ve dünya haritası kabartmaları  bulunuyor. İslam dinarı görüntülerini internete IŞİD’e  sert bir şekilde muhalefet eden Ebu İbrahim Rakkavi  koydu.

Uzmanlar, kendi parasını basmaya başlayan IŞİD’in artık bir devlet özelliği kazanmaya başladığı görüşünde birleşiyor.

Kafkasya’dan ölüme gidenler 

Çarşamba günü Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Yevgeni Lukanov IŞİD’in Rusya Federasyonu için bir tehdit haline geldiğini açıkladı. IŞİD için tahminen iki bin kadar Rusya vatandaşının savaştığını ve bunların çoğunun Kafkasyalı olduğunu söyledi.

bombaIŞİD geçtiğimiz günlerde bazı intihar eylemcilerinin fotoğraflarını yayınladı. Bunlar Irak’ın kuzeyindeki Bayci şehrinin yakınlarındaki bir terör eylemi için kullanılan eylemcilerdi.

Irak polisinin yaptığı açıklamaya göre, eylem için yola çıkan bomba yüklü 4 araçtan üçü infilak etti. Polis yalnızca birini etkisiz hale getirebildi. IŞİD patlamanın sorumluluğunu üstlenerek araçları İngiltere, Almanya, Filistin ve Dağıstan’dan gelen mücahitlerin kullandığını açıkladı.

Belirtmek gerekir ki, Rusya yönetimi en çok IŞİD’in böyle bir intihar eylemini Rusya’da gerçekleştirmesinden korkuyor.

Ve maalesef ne yönetim, ne uzmanlar, ne din idareleri çalışanları şu anda, IŞİD saflarına katılmayı ve onun bayrağı altında ölmeyi isteyen Rusya gençliğini durdurabilecek gerçek etkili reçeteler veremiyorlar.

Timur Yusupov – Onkavkaz