Kafkas ötesine Avrupa Birliği desteği

17-19 Temmuz tarihleri ​​arasında Kafkas ötesine yapılan üç günlük ziyaret neticesinde, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Ortaklığı girişiminin bir parçası olarak Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan ile resmi görüşmeler gerçekleştirdi.

17 Temmuz tarihinde ilk olarak Ermenistan’ı ziyaret eden Michel, bölgesel iş birliğini ve Doğu Ortaklığı Zirvesi’ne ilişkin gelişmeleri görüşmek üzere Başbakan Nikol Paşinyan ile bir araya geldi. Başkan Michel, Ermenistan’ın istikrar ve güvenlik açısından AB’ye sadık bir ortak olarak güvendiklerini vurguladı ve 2,6 milyar Euro’luk AB mali destek paketini açıkladı.

18 Temmuz tarihinde Azerbaycan ile resmi temaslarına devam eden Michel, Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanı ile ikili basın toplantısı düzenledi. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerle ilgili olarak konuşan Michel, istikrar ve güvenliği garanti altına almak için gerekli somut koşullara ilişkin ortaklığa açık olduklarını bölgede istikrar için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını aktardı.

19 Temmuz tarihinde Gürcistan ziyaretini gerçekleştiren AB yetkilisi, Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili ve Başbakan Irakli Garibaşvili’nin yanı sıra Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile de bölgede görüşmeler gerçekleştirdi. Gürcistan’ın Avrupa Birliği’nden ekonomik yardım alabilmesi için adalet reformu gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayan Michel aynı zamanda Ukrayna, Moldova ve Gürcistan liderleriyle görüşerek Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı programı için anlaşmaya vardı. Bu ortaklık programıyla üç ülkede demokratik reformların gerçekleşmesi halinde ilk aşamada 2,3 milyar Euro ikinci aşamada ise 17 milyar Euro mali destek sağlanacak.