Kadirov’un İmam Şamil ile alakalı sözlerine Dağıstanlılardan protesto

Kadirov’un İmam Şamil ile alakalı sözlerine öfkelenen bir grup Dağıstanlı, Mahaçkale Avar Tiyatrosu önünde toplandı.

Meydandaki kalabalığın liderlerinden bir aktivist protestoların devam edeceğini ve koordinasyon için inisiyatif kurulu kurulacağını söyleyip, “Kadirov’un bu sözlerini kınıyor ve kendisini protesto ediyoruz. Kafkasyalıların bu büyük liderine hakaret etmeye izin vermemeliyiz. İmam Şamil’e atılan hakareti kabul edemeyiz. Buna izin verirsek hem kendimizi hem de geçmişte bizim için can veren atalarımızı küçük düşürmüş olacağız.” dedi.

Protestocuları dinleyen güvenlik yetkilileri, hükümetin olayla ilgili görüşmelere başlayacağını bildirdi. Polisin, protestocular ile anlaşması gösterinin olaysız dağılmasına neden oldu.

Kadirov’un sözleri, sosyal medyada da tepkiye neden oldu. Dağıstanlı sosyal medya kullanıcıları olaya tepki için anında İmam Şamil portreleri paylaştı.

Dağıstan Müftülüğü de olaylara kayıtsız kalmadı. Müftüler, Kadirov’un İmam Şamil hakkındaki ifadelerini sert bir dille kınadılar.

Geçtiğimiz günlerde Ramzan Kadirov, “İmam Şamil’in İslami yönünü ve hassasiyetini biliyoruz. Ona din adamı olarak tabi ki saygı duyuyoruz. Ancak neden 25 yıl boyunca çarlık ile savaşıp mücadeleyi bıraktı? Neden halkını ve Çeçenya’yı yıkıma terk etti? Kafkasya’da ve Çeçenya’da mücadele devam ederken neden teslim oldu? Bu Çeçen halkına yönelik terör değil de nedir? Bilinçli olsun yada olmasın bu kardeş olarak saydığın halka yapılamaz. Yoksa Şamil kendi halkına yönelik çifte standart mı uyguluyordu?” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: CK


Yorumlar
  1. Şamil Dağlı

    Kadirov bu konuda konuşabilecek son kişidir hele ki Kafkasyada etnik anlamda problemlerin olduğu ve çeçenlere karşı hoşgörünün azaldığı (kadirov yüzünden)bir dönemde boyle açıklamalar yapması çeçenleri biraz daha yalniz bırakır kafkaslarda dağlılar ve çeçenler ortak tarih muktesabatinda en yakin iki ortaktir ,bu söylemi kullanmak ancak Rusyanın isine yarar kadirov dan gelmesi de bizi şaşırtmadı.Şeyh Şamil ve gazavatin bütün liderleri halkları için ellerinden geleni yapmış ve şanlı bir mücadele vermislerdir Allah hepsine rahmet etsin .