Kadirov’un “ajan iddiası”na kendi basın sözcüsünden yalanlama

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Rusya 1 tv kanalına yaptığı açıklamada, IŞİD’in içinde Çeçenyalı özel askerlerden oluşan bir istihbarat ağı kurduğunu iddia etti.

7 Şubat’ta, “Haftanın Haberleri” programına açıklamada bulunan Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarına başarıyla devam ettiğini ve bunda Suriye’de bulunan Çeçenyalı ajanların büyük bir payının olduğunu söyledi. Kadirov, Orta Doğu’da vahhabilerin askeri operasyonlar için hazırlık yapmaya başladığını öğrendiği gibi Çeçenyalı özel askerlerine oraya gitme talimatı verdiğini iddia etti.

Kadirov: “IŞİD’in içinde aktif istihbarat ağım var”

Kadirov, Suriye’deki istihbarat ağını daha kimsenin IŞİD’den haberi yokken kurduğunu iddia etti.

Kadirov, “Bazı terör gruplarının hazırlık yapmakta olduğu bilgisi vardı. Bu sebeple oraya özel olarak kendi adamlarımı gönderdim. Söylentilerin ne kadar doğru olduğunu öğrenmek istedim. IŞİD’in içine sızan adamlarım, önce NATO üssünde seçmelerden geçti, sonra onları Suriye’ye soktular” dedi.

99693Kadirov’un iddiasına göre, IŞİD yapısı içerisinde istihbarat ağı kurmak için en iyi askerler gönderildi. Bu askerler, IŞİD teröristlerinin konumlandığı yerler ve sayısı hakkında bilgi topluyor, hava saldırısı için hedef belirliyor ve bombardıman sonrasında rapor hazırlıyorlar.

Regnum’un vediği bilgilere göre, Kadirov, “Bu gençler oraya insanlar Çeçenya ve Rusya’da rahat yaşayabilsinler diye gitti” açıklamasında bulundu.

Novaya Gazeta’nın verdiği bilgilere göre, Kadirov ayrıca, Çeçenyalı bu askerler arasında kayıpların olduğunu ama herkesin oraya giderken risklerin ne olduğunu bildiğini söyledi.

Kremlin sorulara cevap vermedi

Sputnik’in verdiği bilgilere göre, Çeçenyalı askerilerin Suriye’deki varlığı Kremlin’e soruldu. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, sorunun muhatabının kendileri olmadığını, bu sorunun savunma bakanlığına sorulması gerektiğini söyledi. Peskov ayrıca, “Rusya Savunma Bakanlığı, defalarca Suriye’de kimlerin, ne zamandan beri bulunduğunu ve ne yaptıklarını açıkladı” dedi.

Kadirov’un basın sözcüsü Kadirov’un iddialarını yalanladı

Kadirov’un basın sözcüsü Alvi Karimov ise Ramzan Kadirov’un hiçbir zaman Suriye’de savaşan bir Çeçen birliğinden bahsetmediğini açıkladı.

alvi-karimovKarimov’un yaptığı açıklamaya göre, Suriye’de gönüllü olarak bulunan bazı gençler var ve onlar öğrendikleri haberleri Çeçenya’ya bildiriyor.

Karimov, “Ramzan Kadirov, Rusya 1 kanalına, IŞİD ortaya çıkmadan önce, Orta Doğu’da teröristler için özel hazırlık kamplarının kurulduğuyla ilgili güvenilir bilgi aldığını açıkladı. Kadirov herhangi bir Çeçen özel timinden söz etmedi. Ve ayrıca güya Çeçen özel timinin katıldığı kara kuvveti operasyonundan hiç bahsetmedi. Suriye’de sadece kendi inisiyatifi ile bulunan bazı gençler var, onlar operasyonlarla ilgisi bulunan bilgileri gönderiyorlar” dedi.

Karimov, bu insanlar sayesinde teröristlerin hazırlandığı yerlerin tespit edildiğini, teröristlerin militan toplama kanalları ve onların hangi ülkelerden savaş alanına yönlendirildiği konusunda güzergahlarının tespit edildiğini belirtti.

Karimov, “Bazı insanların sadece kendi inisiyatifleri ile, ideolojik ve dini nedenlerle terörizme karşı duruşundan dolayı şaşırmamak gerektiğini’ söyledi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Karimov, Çeçenya güvenlik organlarından tek bir çalışanının Suriye ve Irak bölgesinde bulunmadığının altını çizdi.

Rusya, Suriye’de 30 Eylül 2015’den beri askeri operasyon yürütüyor. Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, Rusya Hava Kuvvetleri 2015 boyunca Suriye’ye 5240 uçuş gerçekleştirdi. Rusya, yaptığı hava operasyonlarında IŞİD mevzilerinden çok diğer muhalif grupları vurmakla suçlandı. Ayrıca, Rusya’nın gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu Suriye’de birçok sivil hayatını kaybetti.