Kadirov: İmam Şamil’e hakaret ettiysem buyurun gösterilerinizi Grozni’de yapın

Ramzan Kadirov, İmam Şamil için gösteri yapan Dağıstanlıları Grozni meydanlarına davet etti.

Geçtiğimiz günlerde Kadirov’un ‘Çeçenya Bugün’ ajansına verdiği röportajda İmam Şamil ile ilgili ifadeleri dikkat çekmiş ve olayların yansıması olarak Dağıstan’da gösteriler yapılmıştı.

Gösteri ve eylemlerin devam edeceğini söyleyen aktivistler konuyla ilgili inisiyatif grubu da kurarak eylemleri koordine etmeye çalışıyorlardı. Yeni gösteri ve protesto planlarını öğrenen Kadirov, Dağıstanlı göstericileri Grozni’ye çağırdı.

Video hazırlayan Kadirov, “İmam Şamil’e hakaret ettiysem neden eylemeleri Dağıstan’da yapıyorsunuz? Adresim belli buyurun benim yanıma gelin. Bizde yeterince meydan var, orada toparlanırsınız.” ifadelerini kullandı.

Dağıstanlı gazeteciler, Kadirov’un Grozni çağrısının kasıtlı bir provokasyon olduğunu ve kendisinin bölgedeki gücünü göstermek için bu tip söylemler kullandığını söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde Ramzan Kadirov, “İmam Şamil’in İslami yönünü ve hassasiyetini biliyoruz. Ona din adamı olarak tabii ki saygı duyuyoruz. Ancak neden 25 yıl boyunca çarlık ile savaşıp mücadeleyi bıraktı? Neden halkını ve Çeçenya’yı yıkıma terk etti? Kafkasya’da ve Çeçenya’da mücadele devam ederken neden teslim oldu? Bu Çeçen halkına yönelik terör değil de nedir? Bilinçli olsun ya da olmasın bu kardeş olarak saydığın halka yapılamaz. Yoksa Şamil kendi halkına yönelik çifte standart mı uyguluyordu?” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: CK


Yorumlar
  1. kala kala 400 kişi kalmış bunlardan 100 sadece savaşçı geri kalanlar ise kadın ve çocuk olmak üzere aileleri idi. Çeçenler artık destek vermiyorlardı, sulh istiyorlardı bazı naibler emirlerine riayet etmiyordu. Şu halde savaşarak ölmek en makul yoldu ancak kendi otoritesinden daha büyük bir otorite vardı ki buda istişare kurulu idi alimler aldıkları kararlar ile İmam Şamilin dirayetini ve sebatını başta yanlarında bulunanların sonrasında coğrafyasında bulunan ve gazavatı desteklemiş olanlara rus mezaliminin ulaşmaması noktasında anlaşma yaptılar ancak uslar bu anlaşmayı uygulamadı tabiki. İmam Şamilin Osmanlıya ilticası da dahil halka zulüm ve sürgün uyguladı İmamı sözde onursal misafir olarak avrupalı bürokratlara göstermek maksadıyla sirk objesi gibi elinin altında bulundurdu.