“Kadirov Çeçenya’sı totaliter bir rejim”

Kavkazki Uzel’in görüştüğü insan hakları savunucuları, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’un selefiler hakkında söylediği tehditkar ifadelerin cumhuriyette korku atmosferini güçlendirdi ve Çeçenya ile ilgili totaliter bir devlet imajı oluşturduğu açıklamasında bulundu.

Kadirov, 11 Şubat’ta, internet üzerinden ekstremist fikirler yayan selefilerin engellendiğini söyledi. Kadirov gözaltına alınanlarla yaptığı görüşmeyi Instagram hesabından yayımladı.

Yayımlanan videoda açıklandığına göre, grup üyeleri WhatsApp üzerinden bir araya geldiler. Liderlerinin Mısır’da dini eğitim almış olan Magomed Adullayev olduğunu söylediler. Grup üyeleri Çeçen şeyhleri Bamatgirey Mitayev ve Kunta Kişiyev hakkında olumsuz konuştular. Kadirov’un ifadesine göre, grup üyeleri bu kişilere güldüler ve onların vaazlarında, Afrika kabilelerinin dansları gibi tepindiklerini ve titrediklerini söylediler.

İnsan hakları savunucuları: “Kadirov diktatör gibi davranıyor”

Memorial İnsan Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Oleg Orlov, Ramzan Kadirov’un internet yazışmalarına müdahale hakkının olmadığını düşünüyor.

Orlov, Kavkazki Uzel’e, “Eğer yazışmalar kanuna aykırı ise, güvenlik organlarının müdahale etmesi ve cezalandırması gerekir. Bu, cumhuriyet başkanının sorumluluklarının dışındadır. Ancak, çoktandır biliniyor ki, Kadirov kendisini cumhuriyetin başkanı olarak değil, milletin babası olarak görüyor. Takipçileri, Kadirov için boş yere ‘padişah’ demiyorlar” dedi.

Orlov’un düşüncesine göre, Çeçenya vatandaşlarına açıkça aşağılama uygulaması o kadar yoğun ki, bu, Çeçen toplumunu yavaş yavaş bitiriyor.

Orlov, “Her Çeçen bir prenstir. Bu mantaliteyi Sovyetler Birliği bile yıkamadı, ama şimdi gözlerimizin önünde yıkılıyor” dedi.

Uluslararası Kriz Grubu Kuzey Kafkasya proje müdürü Yekaterine Sokiryanskaya da, Kadirov’un Çeçenya vatandaşlarını, özellikle Selefileri cezalandırdığını gösteren, birbirinin aynı haberlerin düzenli olarak çıktığını ifade etti.

Bu haberlerin Kadirov’un otoritesini desteklemeye yönelik olduğunu düşünen Sokiryanskaya’ya göre, bu haberler Çeçenya vatandaşlarına şu mesajı vermek için yapılıyor. Kadirov’un, yetişkin insanları çocuk gibi aşağılama hakkı vardır, herkes buna boyun eğmek zorundadır ve Kadirov Çeçenya’nın sahibidir.

Moskova Helsinki Grubu üyesi Valeri Borşev, “Böyle bir şey sadece totaliter devletlerde olur. Bunun Rusya bölgelerinden birinde yaşanıyor olması, gerçek bir tepkiye neden oluyor. Bunlardan sonra, Rusya’nın demokratik bir ülke olarak kaldığı söylenebilir mi? Ülke başkanı görgüsüz bir insan olabilir ama insanları televizyon ekranlarında aşağılamak tehlikeli bir iştir. Çünkü bu totalitarizme giden yoldur” düşüncesinde. Ayrıca, Kadirov’un eylemlerinin devlet kurumları tarafından denetlenmesi gerektiğini düşünüyor.