Kadın cinayetleri raporunun yazarı Çeçenya’dan tehdit aldığını belirtti

Bir süre önce yayınlanan “Kafkasya’daki Kadın Cinayetleri” isimli yasal araştırmanın proje sorumlusu Ksenia Babiç, proje araştırmacısının tehdit ve takibe maruz kaldığını belirtti.

Proje sözcüsü Ksenia Babiç sosyal medya sayfasında yaptığı açıklamada, araştırmacı Saida Sirazhudinova’nın Çeçen veya Dağıstanlı olduğu tahmin edilen birkaç kişi tarafından takip edildiğini belirtti: Babiç yayınladığı mesajda: “Sirazhudinova, çalışma ofisinden çıktıktan sonra takip edildiğini fark etti. Takipçileri, ofisinden metro istasyonuna ve metro istasyonundan Sirazhudinova’nın ineceği durağa kadar onu takip ettiler. Neyse ki Sirazhudinova onu takip edenlerden kurtulmayı başardı ve bir durakta kapılar kapanmadan önce trenden inebildi” ifadelerini kullandı. Olaydan bir süre sonra proje yöneticisinin, Çeçenya alan koduna sahip telefon numaralarından tehdit içerikli mesajlar aldığı kaydedildi.

Ksenia Babich yaşanan tüm bu olayları rapor faaliyet ile ilişkilendiriyor: “Kafkasya’da kadın cinayetleri hakkında bir raporun yayınlanması birilerini rahatsız etmiş olabilir. Özellikle Çeçenya’nın kadın cinayetleri gerçeklerini görmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

Raporda 2008’den 2017’ye kadar bölgede 33 namus cinayeti olduğu tespit edilmişti. Toplamda ise 39 kişinin hayatını kaybettiği; 36’sı kadın (%92.3) 3’ü ise erkek olarak kayıt altına alınmıştı. Vakaların tamamında ise katillerin erkek olduğu raporda dikkat çeken istatistiki verilerdendi.