Kabardey Balkar’da Avukat Diana Tsipinova açlık grevine başladı

Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin Nartkala kasabasında polise saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan Diana Tsipinova açlık grevine başladı.

Tsipinova, gözaltına alınmasını protesto etmek için Geçici Gözaltı Merkezi’nde (IVS) kendisine verilen yemekleri almayı reddetti ve açlık grevine başladı.

20 Mayıs tarihinde Avukat Natalia Magova, Diana Tsipinova ve Lyudmila Kochesokova, Nartkala’daki bir karakola giderek, gözaltına alınan müvekkilleri ve meslektaşları Ratmir Zhilokov’u ziyaret etmek istedi. Polisler, olay esnasında video çekilmesine izin vermedi ve avukatları binadan uzaklaştırmak istedi. Uzaklaştırma sırasında güç kullanan polisler avukat Tsipinova’yı tutukladı.

Diana Tsipinova verdiği ifadede, kelepçelenerek binaya getirildiğini ve sabah 7’ye kadar nezarette tutulduğunu belirtti.

Diana’nın avukatı Magomed Abubakarov: “Kim olsa Diana Tsipinova gibi davranırdı. Tsipinova kendini savunuyordu. Video kaydında da açıkça görülüyor ki müvekkilime karşı şiddet kullanılmış. Ayrıca Diana sağlık kontrolünden geçtikten sonra vücudunun bazı yerlerinde yaralanmalar olduğu da görüldü.” dedi.

Diana Tsipinova 28 Mayıs’ta, Nartkala’da polise karşı şiddet kullandığı gerekçesiyle 48 saat süreyle gözaltına alınmıştı.

Kaynak: CK


Yorumlar