Kabardey-Balkar vatandaşı Rustam Farzaliev mahkeme kararıyla konut listesine dahil edildi

Kabardey-Balkar vatandaşı Rustam Farzaliev, mahkeme kararıyla devletin yetimlere sağladığı konut desteğinden faydalanacak.

Kabardey Balkar Devleti, devlet politikası olarak yetimlere konut desteği sağlamakta. Ancak Rustam Farzaliev ve birçok yetim yasaların verdiği yardımı şuana kadar alamıyordu.

2019 yılının Mart ayında, Farzaliev hükümete karşı hakkını isteyen bir itiraz videosu yayınladı. Yetkilileri yasalara uymaya çağıran Farzaliev, videoda kendisi gibi tüm yetimlere yapılan haksızlıkları dile getirdi. Yasanın tanıdığı hakları hala almadıklarını belirten Farzaliev, yetkilileri bu tip sorunlara çözüm bulmaya davet etti. Videonun devamında, yasa çerçevesinde vaadedilen daireleri 12 yıl boyunca alamadığını söyleyen Farzaliev, kendisi gibi hakları ihlal edilen yetimlerin de haklarının yerine getirilmesini talep etti.

Daha sonra Nalçik Şehir Mahkemesine başvuran Farzaliev, davayı kazandı ve hakkı olan evi aldı.

Hak ettiği konutu henüz alamayan Rustam Farzaliev, şuan iki çocuğuyla birlikte kiralık bir dairede yaşıyor.

Kabardey-Balkar Eğitim Bakanlığı Sosyal Koruma Bölümü Uzmanı Sofiyat Kilova, Farzaliev’in artık mağdur olmayacağını belirtti. Kilova, “Farzaliev, şuan daire alacak olanların listesinin en başında.” dedi.

1994 yılında 13 yaşındayken ebeveynlerini kaybeden Farzaliev, uzun süre Çegem köyünde akrabalarıyla yaşıyordu.

Kaynak: CK