İtalya’ya giden Ahmed Zakayev liderliğindeki Çeçen heyet siyasi liderlerle bir araya geldi

İtalya’nın başkenti Roma’ya giden Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, heyetiyle birlikte İtalyan yetkililerle görüştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş suçlarından Lahey’de yargılanması için kampanya organize eden İtalyan milletvekili ve İtalyan Radikal Partisi lideri Ricardo Macci’nin daveti üzerine İtalya başkenti Roma’ya giden Ahmed Zakayev liderliğindeki Çeçen heyet bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Çeçen İçkerya Başbakanı Ahmed Zakayev ve beraberindeki heyet, İtalyan Radikal Partisi lideri ve milletvekili Ricardo Macci, İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Benedetto Della Vedova, Ukrayna halkının temsilcileri, diğer siyasi yetkililer ve medyayla bir araya geldi. İtalyan parlamentosunda düzenlenen, “Çeçenya’dan Ukrayna’ya: Putin’in Savaş Suçları” isimli programda konuşan Ahmed Zakayev dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ahmed Zakayev, “Ukrayna’nın zaferine inanıyorum, bu durum Putin’in sonu olacak. Putin kariyerini Çeçenya üzerinden inşa etti, o düşerse Çeçenya yeniden bağımsız olacaktır. Ukraynalılarla birlikte onun Rusya’daki rolüne son vermek için her şeyi yapmalıyız. Aynı zamanda bizler sadece Ukraynalılar için değil, kendi özgürlüğümüz için de savaşıyoruz. Mevcut savaşı Üçüncü Çeçenya-Rusya savaşı olarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.