İşkence Karşıtı Komite Çeçenya’da bir kez daha saldırıya uğradı

İşkence Karşıtı Komitenin Çeçenya’daki ofisi bir kez daha saldırıya uğradı, Rusya İnsan Hakları Konseyi olayla ilgili toplantı yaptı.

Dün Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de (Grozni) kimliği belirsiz kişiler insan hakları savunucularının aracına zarar verdi, Mobil Grubun ofisini yağmaladı. İnsan hakları savunucuları kaçmayı başardı, ancak İşkence Karşıtı Komite güvenliklerinin tehlikede olduğunu kaydediyor.

Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov, İşkence Karşıtı Komite çalışanlarının insan hakları faaliyetleri ile ilgisi olmadığını ve ofislerine yapılan saldırıyı “Amerikan hibelerini almak” amacıyla tahrik ettiğini iddia etti.

Konsey üyesi Maksim Şevçenko ise konseyin resmi sitesinden dün yaptığı açıklamada, Kadirov ve Çeçenya içişleri yöneticilerine, tüm ülke güvenlik birimlerine düzeni sağlama, saldırıların durdurulması ve suçluların cezalandırılması çağrısında bulundu. Şevçenko ayrıca, her türlü anlaşmazlığın hukuk çerçevesinde çözülebileceğini, İşkence Karşıtı Komitenin çalışmalarından rahatsız olanların itirazlarını hukuki zeminde dile getirmesi gerektiğini, bu tür saldırıların Çeçenya için utanç verici olduğunu ifade etti.

Rusya devlet başkanlığı bünyesindeki sivil toplum ve insan hakları konseyi bugün, Caharkale’deki İşkence Karşıtı Komite Mobil Grubu ofisine düzenlenen saldırıyla ilgili özel bir toplantı yaptı. Konsey üyesi ve İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyapin konuyla ilgili rapor hazırlamakla görevlendirildi.

Rusya devlet başkanlığı bünyesindeki insan hakları konseyi bugünkü oturuma Kadirov, insan hakları sorumlusu Timur Aliyev, içişleri bakanlığı ve Rusya Soruşturma Komitesi temsilcilerini de davet etmişti. Çeçenya yönetiminden toplantıya sadece Timur Aliyev katıldı.

Dünkü saldırı, hükümet tarafından organize edilen Rusya ve Çeçenya’ya karşı enformasyon savaşını protesto eyleminin ardından yaşandı. İnsan hakları savunucularının Mobil Grubu 13 Aralık 2014’de de kundaklanmıştı. Dünkü olaya benzer şekilde o gün de Caharkale’de yönetim tarafından organize edilen terörizm karşıtı miting vardı. 13 Aralık’taki olayla ilgili olarak İşkence Karşıtı Komitenin dava başvurusu kabul edilmedi.