“İnguşetya’daki operasyonlar yargısız infaz”

İnsan hakları savunucusu Magomed Mutsolgov, kendi bloğundan yayımladığı ve 26 Mayıs’taki olayları değerlendirdiği yazısında, İnguşetya’da güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonların yargısız infaz olduğunu söyledi. Rusya Federasyonu vatandaşlarını, İnguşetya’daki cinayetlere karşı çıkmaya çağıran İnguşetyalı Urushan Kurskiyev’in eylemini de destekledi. Mutsolgov’un yazısını Galgayche’den alıntılıyoruz.

Son günlerde İnguşetya’da bir dizi yargısız infaz gerçekleştirildi. Evet, ben de bu operasyonların yargısız infaz olduğunu düşünüyorum. Bu eylemleri, özel operasyon ya da antiterör operasyonu olarak adlandırmaya dilim varmıyor. Güvenlik organlarımızın, hiçbir çatışma yaşanmadan şüphelileri ele geçirmeye mukadder olduğundan eminim. İşte bu şekilde çatışma yaşanmadan sona erdirilen müdahaleleri özel operasyon olarak adlandırabiliriz. Şehir ve köylerde son zamanlarda yaşananları ise ancak bir Bollywood sahnesi olarak görebiliriz. Son yıllarda ülkede bir sükunetin ve huzurun hakim olduğu açık. Artık, neredeyse hiç bomba sesi veya silah sesi duymuyoruz. Aynı şekilde, adam kaçırmalar veya ortadan kaybolmalarla da karşılaşmıyoruz. Geçtiğimiz üç yılda bu tarz eylemler bitme noktasına geldi. Ama görülen o ki, bu bile birilerini tatmin etmeye yetmiyor.

Son dönemde yaşananlar ise göstermektedir ki, gücü eline alan yeni bir grup, ülkede kan dökmeye çalışıyor. Kendiniz değerlendirin, Nasır-Kort cami yakınlarında bir otomobilin havaya uçması, Hamzat Çumakov’a yapılan suikast girişimi, ülke başkanı ile arası kötü olan müftü yakınının bahçesine el bombaları atılması, İbragim Belhoroyev’in aracının havaya uçması, yargısız bir şekilde gençlerimize ateş açılması ve öldürülmesi… Tüm bu sayılanları yapmak için sadece güç ve kaynak yetmez. Bunları yapmak için özel bir hazırlık da gerekir.

Tüm ülke vatandaşlarına sesleniyorum, kenetlenin ve provokatörlerin cumhuriyetimizi kana bulamasına izin vermeyin. Kendi cumhuriyetimizin problemlerine yeterince önem vermediğimiz için zaten yeterince büyük bir bedel ödedik. Tüm yasaklardan ve şüpheli şeylerden sakının. Cumhuriyetimizin her bir vatandaşının hayatına değer verin. Bu hukuksuz ve keyfi eylemlere, ancak kenetlenirsek son verebiliriz. Kayıtsız kalmayın!

İnguş sitelerinden birinde bir yurttaşımızın mesajını izledim ve onun çağrısını desteklemeye karar verdim, gerçekten BİZİ ÖLDÜRMEYİN!!!