İnguşetya’da STK’lardan Yevkurov’a Maşr mesajı

İnguşetya’da STK’lar, devler başkanı Yunusbek Yevkurov’dan, Magomed Mutsolgov’un insan hakları faaliyetlerini gerçekleştirmesine engel olunmamasını ve ülkede bulunan STK’ları küçük düşürücü hareketlerden kaçınılmasını istedi.

28 Aralık’ta İnguşetya’dan 13 STK, ülke başkanı Yunusbek Yevkurov’a hitaben, Mutsolgov’a yapılan baskının son bulmasını istedikleri bir mesaj yayınladı.

Mesajı İnguşetya Memorial şubesi, “Milli Uzlaşı Çeçen Komitesi” insan hakları örgütü, Rusya Kızıl Haç İnguşetya şubesi, İnguşetya Genç Girişimciler Birliği, “Ezdel” kültür merkezi, “Teşam” derneği, “Çalışma ve savunmaya hazır” STK’sı, Stratejik Araştırmalar ve Sosyal İnisiyatif Merkezi “Renovatsiya” ve İnguşetya Federal Ceza İnfaz Hizmeti bünyesindeki sivil konsey imzaladı.

Ayrıca, mesajı imzalayanlar arasında, “Atalar Mirası” Araştırma Merkezi, “Kadın İnisiyatifi”, “Kadın Dayanışması” sosyal kalkınma merkezi ve “Maksimum” ajansı da bulunuyor.

Yevkurov’a hitaben ortak olarak imzalanan mesajda, “Sizden bu duruma bizzat dahil olmanızı ve Magomed Mutsolgov’un insan hakları faaliyetlerini gerçekleştirmesi için anayasal haklarına riayet etmenizi istiyoruz. Ayrıca, cumhuriyetimizde faaliyet yürüten sivil toplum kurumlarına yönelik itibar düşürme kampanyası yürüten medyayı kınamanızı rica ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Sivil örgüt temsilcileri, Maşr ve Magomed Mutsolgov ile ilgili olaylardan duydukları endişeleri ifade ettiler.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, mesajda, bu tür provokasyonların İnguşetya’nın imajını kötü etkilediğini söyledi. Cumhuriyetin daha iyi günler görmesinin yolunun karşılıklı güven ve saygı ile mümkün olduğunu belittiler.