İnguşetya’da insan hakları ödülleri

Kafkasyalı insan hakları aktivistleri 2015 senesinin öne çıkan insan hakları savunucularını değerlendirdi. Gerçekleştirilen programda, seçilen aktivistlere ödülleri verildi. Medyada yer alan haberlere göre, bu seneki program, organizatörlere yönelik baskılar gölgesinde gerçekleşti.

Baskıların gölgesinde bir toplantı

21 Ocak’ta Karabulak şehrinde, yıllık düzenlenen “Sivil Toplum Kahramanı” programı gerçekleştirildi. Program, 2011 senesinde, İnguşetya insan hakları örgütü “Maşr” tarafından başlatıldı. Hatırlanacağı üzere, İnguşetya hükümeti, 2015’in sonunda, bu sefer Maşr başkanı Magomed Mutsolgov’a yönelik baskıları arttırdı.

Eylül 2015’de, İnguşetya Adalet Bakanlığı Maşr’ın faaliyetlerini denetledi ve faaliyetlerinin yasaları ihlal ettiğini iddia etti.

Kuzey Kafkasya Federal Bölge İçişleri Ana İdaresi çalışanları birkaç ay önce “Maşr” ofisinde arama yaptı. Güvenlik güçleri yaptıkları aramaya sebep olarak, Maşr başkanı Magomed Mutsolgov’un ekstremist faaliyetler yürüttüğünden şüphelendiklerini söyledi.

Bir ay sonra Rusya adalet bakanlığı Maşr’ı “Yabancı Ajan” listesine dahil etti. Soruşturma Komitesi bir ön soruşturma başlattı, ofisten alınan belgeleri incelemeye gönderdi.

Mutsolgov, baskın ve aramaların, kendisinin güvenlik güçlerine yönelttiği eleştirilerin intikamı olarak yapıldığını söyledi. Programda konuşan Magomed Mutsolgov, Maşr’ı ve şu an içinde bulunduğu zorlu durumda bizzat kendisini destekleyen herkese teşekkür etti.

Kendisinin ve Maşr’ın itibarsızlaştırılması yönündeki girişim ve saldırılara rağmen örgüt bundan sonra da çalışmalarına devam etmeyi düşünüyor. Çünkü Mutsolgov’un belirttiğine göre yapılan baskılar, yürüdüğü yolun doğru olduğunu gösteriyor.

Ödülleri kazanan isimler

Timur Akiyev’in yaptığı açıklamaya göre, yedi dalda verilen “Sivil Toplum Kahramanı” ödülü adayları, STK ve aktivistlere önerilen isimlerin seçilmesi sonucu belirleniyor. Ödül komisyonu, bu sene, Maşr çalışanları tarafından oluşturuldu. Komisyon, 120’den fazla adayı inceledi ve verilen oylara göre birincileri seçti. Bu yıl kazananları arasında iki din adamı, Hamzat Çumakov ve İsa Tseçoyev de var.

Çumakov, “İnsan Haklarını Savunma Alanında Gerçekleştirilen Faaliyetler” alanında birinci oldu ve ödülü takdim edildi. Çumakov, vaazlarında sıkça bu konulara değiniyor. Yönetim temsilcilerini yasalara riayet etmeye ve ülke vatandaşlarının haklarına saygı göstermeye çağırıyor.

Aralık 2015’de, inisiyatif grubu onu “Müslüman Haklarını Koruma Merkezi” isimli yeni İnguşetya insan hakları örgütünün yönetim başkanı olarak seçti.

İsa Tseçoyev ise barışçıl faaliyetlerinden ötürü birinciliğe layık görüldü.. Tseçoyev, Nasır-Kort camiinde, 5 Temmuz 2015’de meydana gelen Müslümanlar arasındaki anlaşmazlığın çözümüne aktif olarak katıldı.

Diğer dallarda birinciliğe layık görülen isimler şöyle: “Avukat Batır Ahilgov, Doktor Bagaudin Gaytukiyev, İnsan Hakları savunucusu İbragim Sultıgov, Gazeteci Magomed Tuayev ve hayır örgütü çalışanı Yaha Yandiyeva.

“Bizim sahibimiz halktır”

Maşr, “İnsan haklarının korunmasına ve sivil toplumun gelişimine özel katkı” alanında, “Rusya Adalet Girişimi” örgütünün İnguşetya temsilciliği birinci başkanı Arsen Sakalov’u ödüllendirdi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Arsen’in, örgütün daha kuruluş aşamasında, büyük katkıları oldu. Onun faaliyetleri sonucu, Çeçenya ve İnguşetya’dan bir çok vaka AİHM’ye gönderildi.

Geçen yıl, ödül kazananlardan “Mehk-Khel” örgütü eş başkanı Sarajdin Sultıgov’un düşüncesine göre, sivil toplum aktivistleri kendilerine değil tüm halka aitler. Bundan dolayı birleştirici ve kenetleyici güçten yana olmalılar, pozisyonlarını durumdan duruma değiştirmemeli, oldukları yerde sabit kalmalılar.

Ödül töreninin bir başka misafiri “Novoya Gazeta” muhabiri Olga Bobrova idi. Bobrova, İnguşetya’da kahramanların inançlarını savunarak sonuna kadar gitmeye hazır olduğunu söyledi. Bobrova’ya göre, İnguşetya toplumunda böyle kahramanlara çok ihtiyaç var.

On Kavkaz’ın verdiği bilgilere göre, Ocak ayı sonunda, bir başka yarışma olan “Yılın Adamı” programı düzenlenecek. Bu yarışmanın amacı ise, sivil yaşamın farklı alanlarını yeni isimlere açmak olacak.

Ahmed Yevloyev