İnguşetya mahkemesi İnguşetya ve Çeçenya arasındaki sınır anlaşmasını reddetti

İnguşetya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, İnguşetya Cumhuriyeti Anayasanın; 4, 11, 103 (bölüm 2) ve 111 nolu maddelere uygun olmayan, 4 Ekim 2018 tarihli “İnguşetya Cumhuriyeti ile Çeçenya Cumhuriyeti arasındaki Sınırın Kurulmasına Dair Anlaşma”yı anayasaya uygun olmadığı gerekçesiyle reddetti.

İnguşetya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Parlamentosunda alınan karar ile referandum oylaması yapılmadan onaylanan 26 Eylül 2018 tarihli “İnguşetya Cumhuriyeti ile Çeçenya Cumhuriyeti arasındaki sınır anlaşmasının, İnguşetya Cumhuriyeti’ndeki devlet organları, yerel yönetimler, örgütler ve vatandaşlar için hak tanınmadığı” yönünde karar verdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi’nin Çeçenya ile İnguşetya arasındaki sınır anlaşması hakkında vereceği nihai kararın bekleneceği belirtildi.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov: “Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekleyeceğiz.” dedi. Kremlin temsilcisi: “Bu çalışma aşamalı mahkeme durumudur ve kesinlikle normal bir süreçtir. Nihai kararı mahkemelerimiz verecektir.” diye ekledi.

Ayrıca konuyla ilgili “KavkazRealii”nin yazısına göre İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov, Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. İnguşetya ve Çeçenya arasındaki idari sınırın kurulmasıyla ilgili anlaşmanın “temel kanunlar” ile uyuşmasının tespitini talep etti.