İnguşetya başkanı Yevkurov neden yalan söylüyor?

Dattıh bombardımanı sonrası köyde oluşan zararı, direnişçi yakını köylüler tazmin edecek.

Güvenlik güçlerinin 15 Ağustos gecesi Dattıh köyüne düzenledikleri bombardımanda verilen zararı, 2 Ağustos’ta öldürülen direnişçilerin yakınları karşılayacak.

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, 20 Ağustos’ta Dattıh köyüne yaptığı ziyarette, bombardımandan dolayı direnişçi yakınlarını sorumlu tuttu.

İnguşetya başkanlığı basın sözcülüğünün Galgayche’ye yaptığı açıklamaya göre,

“İnguşetya Devlet Başkanı Yevkruov, Güvenlik Konseyi, Emniyet Kurumu temsilcisi ve Sunjen İdaresi temsilcisi, 2 Ağustos’ta emniyet güçleri ve silahlı grup arasında çatışmanın yaşandığı Dattıh köyünü ziyaret etti. Köylülerin haber vermesi sonucu, emniyet güçlerinin başlattığı operasyonda köye girmeye çalışan 8 kişilik silahlı grup öldürüldü. Düzenlenen operasyonda Vaha İslamov isimli bir köylü hafif yaralandı ve bazı evlerde 400 bin rublelik maddi hasar oluştu. Yevkurov köylülere, emniyet güçleri ile ortak çalıştıkları için teşekkür etti ve bölge başkanı Ayup Ekajev’e bir hafta içinde zararın tazmin edilmesi, sonrasında ise mahkeme süreciyle öldürülen direnişçi yakınlarının bu zararı ödemeye mecbur bırakılmaları talimatını verdi.”

köy

Belirtilmesi gerekir ki, İnguşetya başkanlığı basın sözcülüğünün açıklaması ile gerçek birbirine uyuşmuyor. Dattıh köyünde binaların zarar görmesi ve Vaha İslamov’un yaralanması 15 Ağustos gecesi yapılan bombardımanda meydana geldi. 8 direnişçinin öldürüldüğü çatışma ise 2 Ağustos’ta yaşandı. Bu tarihler operasyonu yapan emniyet güçleri tarafından da doğrulandı. Ayrıca emniyet güçleri bombardımanda yaralanan Vaha İslamov’un tedavisini üstleneceğini açıkladı. Yani köylüler asıl zararı 15 Ağustos gecesi yaşanan bombardımandan dolayı gördü. Ancak, zararın sorumluluğu 2 Ağustos’ta öldürülen direnişçilerin yakınlarına yıkılacak.

Yevkurov’un bu yalanı, Moskova emriyle mi söylediği yoksa tamamen kendisinin mi uyduruğu henüz bilinmiyor.