İnguş aktivist Zarifa Sautieva’nın iki ablası da tutuklandı

Tutuklu İnguş aktivist Zarifa Sautieva’nın serbest bırakılması için düzenlenen protestoya güvenlik güçleri müdahale etti.

İnguş aktivist Zarifa Sautieva’nın iki yaşlı ablası tarafından düzenlenen protestoya güvenlik güçleri izin vermedi. Hiçbir açıklama yapmayarak protestoyu engelleyen polis, iki yaşlı bayan göstericiyi de tutukladı.

Tutuklu kalma süresi 11 Aralık’a kadar uzatılan Sautieva’nın, tutukluluk koşullarının çok ağır olduğunu her fırsatta mahkemeye iletmiş ancak mahkeme bunun asılsız iddalar olduğunu belirtti ve iddiaları yargı sürecine tesir olarak gördü. Haksız tutuklama ve tutukluluk şartlarının ağır olduğunu protesta yapmak isteyen iki kardeş polisler tarafından engellendi.

Avukat Bilan Dzugaev, yaptığı açıklamada yargının ve güvenlik güçlerinin kanunları çiğnediğini belirterek kendisinin dahi karakola alınmadığını belirtti. Dzugaev, “Savunmamızı video ve fotoğraflarla yaptık. Hepsi Zarifa Sautieva’nın suçsuz olduğunu kesin olarak kanıtlıyor. Bunlar yetmezmiş gibi iki kardeşi de Magas’taki polis merkezine götürdüler. Büyük kardeş hasta olduğu halde uzun uzun beklettiler.” dedi.

Avukatın kendisinin de polis merkezine girilmesine izin verilmedi. Avukat Dzugaev, Zarifa Sautieva’nın kız kardeşlerinin, gözaltına alındıktan sonra bırakıldığını belirtti.

İnguş aktivist Zarifa Sautieva 12 Temmuz 2019 tarihinde İnguşetya’nın Başkenti Magas’ta düzenlenen bir eylemde, hükümet aleyhinde gösteride halkı şiddete sevkettiği gerekçesiyle tutuklanmıştı. Sautieva, 15 Temmuz 2019 tarihinden bu yana Kabardey Balkar’ın başkenti Nalçikte haksız yere tutuklu kalıyor.

Kaynak: CK