Gürcistan’dan Abhazya’daki seçimlerle ilgili açıklama

Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla Gürcistan Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin “sözde seçim” olarak tanımlandığı açıklamada, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği vurgulanırken, bölgede Gürcülere karşı etnik temizlik yapıldığı iddia edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Etnik temizlik sonucu Abhazya’dan yüz binlerce kişi mülteci durumuna düşmüşken, bölgede ise durum tamamen işgal gücünün (Rusya) kontrolü altındayken, bu sözde seçimlerin uluslararası hukuki ilkelere aykırı olduğu için doğal olarak onun yasal bir sonucu olamayabilir. Belli ki sözde devlet başkanlığı seçimleri Abhazya bölgesinde düzenlenen etnik temizliğin, devam eden yasa dışı işgalin ve bölgenin fiili ilhakına doğru atılan adımların meşrulaştırılması için bir sonraki başarısız girişimdir.”

Rusya’ya 2008’deki Güney Osetya Savaşı sırasında imzalanan ateşkes anlaşmasına uyma, Abhazya ve Güney Osetya’yı bağımsız devletler olarak tanımaktan vazgeçme çağrısında bulunulan açıklamada, Rusya’nın, Gürcistan sınırları içerisinde yapay bariyerler kurmaya ve insan haklarını ihlal etmeye devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Rusya’nın provokasyonuna gereken karşılığın verilmesi için uluslararası hukukta mevcut tüm araçların kullanılacağının altı çizildi.

Abhazya ve Gürcistan arasında 1992-1993 yıllarında yaşanan savaş sonrası Abhazya tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti. Rusya Federasyonu, 2008 yılında Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanımıştı.

Kaynak: AA