Gürcistan’da ‘bayrak krizi’ bakanı yerinden etti

Kafkasya ülkesinin kuruluş yıl dönümünde başkent Batum’daki törene bir grubun Rus bayrağıyla katılması üzerine, Acara Özerk Cumhuriyeti hükümetinin Eğitim Bakanı İnga Şamilişvili görevden alındı.

Gürcistan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla  Batum’da düzenlenen törene bir grubun Rus bayrağıyla katılması nedeniyle  Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti hükümetinin Eğitim Bakanı İnga Şamilişvili’nin  görevden alındığı bildirildi.

Gürcistan’ın 101. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Batum merkez  meydanında tören gerçekleştirildi.

Ülke basınındaki haberlere göre, Rusya’nın Rostov şehrinden Batum’daki  bir festivale katılmak için gelen dans topluluğu, resmi geçit törenine ellerinde  Rus bayrakları ile katıldı.
Bunun üzerine Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı  Tornike Rijvadze, törenin düzenlenmesinden sorumlu Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim  Bakanı İnga Şamilişvili’yi görevden aldı.

Rijvadze, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, konunun üzüntü verici  olduğunu belirterek, “Törenin organizatörü Eğitim Bakanlığıydı. Bu yüzden Eğitim  Bakanı İnga Şamilişvili görevden alındı.” dedi.

Görevden alınan Şamilişvili ise geçit töreninde Rus bayraklarını  görmediğini kaydetti.

Gürcistan-Rusya arasındaki gerginlik

Tiflis yönetimi ile özerk statülü Abhazya’daki gruplar arasında  1992-1993 yıllarında yaşanan savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilmiş,  Abhazlar ise bir süre sonra tek taraflı bağımsızlığı ilan etmişti.

Abhazya ve Güney Osetya’nın 2008’de tek taraflı bağımsızlık ilan  etmesi ve Gürcistan’ın bu bölgelere asker göndermesi üzerine Rusya saldırıya  geçerek Gürcü ordusunu bu bölgelerden çıkarmıştı.

Rusya ile Gürcistan arasında 5 gün süren savaşın ardından Moskova  yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanımıştı. Savaşın sona  ermesine karşın Rusya’nın söz konusu bölgelerde binlerce askeri bulunuyor.

Tiflis yönetimi, Güney Osetya savaşının ardından Rusya’yla diplomatik ilişkileri kesmişti.

Kunak: Dünya Bülteni