Gürcistan ve Abhazya arasında sınır tartışması

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili’nin Rusya ile sınırların çizilmesinin, “Tek bir Gürcistan sınırları içinde.” gerçekleşmesi halinde mümkün olabileceği sözleri Sohum tarafından tepki ile karşılandı.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi olarak yaptığı açıklamada Garibaşvili’nin sürekli olarak, “Birleşik Gürcistan” vurgusu yapmasının bölgedeki mevcut durumu değiştirmeyeceği ifade edildi.

Gürcistan’a sınır anlaşmaları için uygun bir komisyon oluşturması ve ortak katılımcıların belirlemesi yönünde öneride bulunan Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan tarafından tekliflerine yanıt beklediklerini yineledi.

13 Ekim tarihindeki 54. turu gerçekleştirilen Cenevre görüşmelerinde Rusya Federasyonu, bölgede güvenliği güçlendirme iddiasıyla Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya ile sınırların belirlenmesini, Kafkasya’da kalıcı güvenliğin sağlanmasını ve ülkeler arasında yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmanın imzalanması üzerine çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gürcistan Dışişleri Bakanlığı ise Moskova’nın işgal hattının sözde sınırlama konusundaki açıklamalarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirterek, sorunun tek çözümünün, “Gürcistan topraklarının işgalden arındırılması.” olduğunu aktardı.