Güney Osetya uyuşturucuya hayır dedi

Güney Osetya parlamentosu Lirika ürünü ve benzeri ürünlerin kanunsuz ithalatını, satışını ve kullanımını yasaklayan kanunu kabul etti.

Kanun sağlık ve sosyal politika komitesi tarafından hazırlandı. Kanun emniyet güçlerine Lirika’nın özel eczanelerde satışını engelleme yetkisi veriyor.

Alan Kozonov, Ekho Kavkaza’ya yaptığı açıklamada, son zamanlarda ülkede insan sağlığına zarar veren bu ürünü kanunsuz şekilde kullananların sayısının arttığını belirtti.

Ürüne özellikle gençlerin ilgi gösterdiğini ifade eden Kozonov “Ürünün kısa süre içinde çok sayıda kullanımı ciddi psikolojik bağımlılık yapıyor. Eczane sahipleri Lirika’nın bir tabletini Kuzey Osetya’da 150 rubleye alıyor ve burada ilacı bir kaç katı pahalıya satıyor” açıklamasında bulundu.

Güney Osetya parlamentosu milletvekilleri komite tarafından sunulan kanun tasarısını oy birliği ile kabul etti.

Kozonov, ilacın reçeteli olarak sağlık bakanlığından veya devlet eczanelerinden temin edilebileceğini söyledi.

Lirika, Kafkasya’da reçetesiz olarak eczanelerden alınabilen, bileşenlerinde tedavi amaçlı uyuşturucu bulunan bir ilaç. Reçetesiz ve ucuz olması sebebiyle, özellikle gençler, Lirika’yı uyuşturucu olarak kullanıyor ve eczanelerden rahatça satın alabiliyor