Güney Osetya Temsilcilisi: Gürcü yönetimi ateşle oynuyor

Güney Osetya-Gürcistan sınırında devam eden karışıklığa Güney Osetya Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilcisi Remzi Yıldırım’dan açıklama geldi.

“Gürcü Yönetimi Yine Ateşle Oynuyor” başlığıyla kamuoyu ile paylaşılan açıklamada, “Bugün 1 Eylül 2019 saat 10.00 sularında, Güney Osetya Cumhuriyeti Başsavcılığı tarafından son günlerde Gürcü güçlerince yapılan provokasyonları yerinde incelemek ve raporlamak amacıyla bölgede inceleme yapan insansız hava aracı, sınır ihlali bahane edilerek Gürcistan silahlı kuvvetleri tarafından düşürüldü. İnsansız hava aracı Güney Osetya Cumhuriyeti’nin Znaur ilçesine bağlı Tsnelis Köyü’nde, bölgeye yakın konuşlanan Gürcü silahlı kuvvetlerinin makineli tüfek ateşine maruz kaldı.” ifadeleri kullanıldı.

Yaklaşık bir haftadır devam eden çatışmalarla ilgili açıklamada, “Son bir hafta içerisinde Gürcistan bölgede tahrik ve provokasyon eylemlerini artırarak sürdürmeye devam etmektedir. Yüzlerce insanın yaşadığı köye 150 metre mesafede oluşturulan askeri tesisler ve konuşlanan askeri güçler bölge halkına doğrudan tehdit anlamını taşımaktadır.” ifadeleri geçiyor.

Yaşanan gerilimle ilgili Güney Osetya’nın tutumuna değinen açıklamada, “Güney Osetya Cumhuriyeti yönetimi Gürcistan’daki AB İzleme Komisyonu’nu, Rusya Federasyonu’nu ve Avrupa Birliği ülkelerini Gürcistan’ın bu agresif tutumunu kınamaya davet etmiştir. Ayrıca Gürcistan’ın tüm silahlı oluşumlarının gerilim bölgesinden derhal çekilmesini ve yasal olmayan kaçak inşaat işlerini durdurmasını talep etmiştir.” yazıyor.