Güney Osetya Rusya’ya bağlanacak mı?

Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, Güney Osetya’nın Rusya Federasyonu’na bağlanması için referandum yapılmasını istediğini açıkladı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yardımcısı Vladislav Surkov ile 19 Ekim’de Hükümet Binasında görüşen Leonid Tibilov, Rusya ile birleşmenin Güney Osetya halkının bir asırdır süren hayali olduğunu ifade etti. Tibilov’a göre, bu hayal iki yüzyıldır Gürcistan faşizmi sebebiyle sekteye uğradı.

Tibilov, “Bugün tarihi bir seçim yapmalıyız. Kardeş ülkemiz Rusya ile birleşerek cumhuriyetimize ve halkımıza asırlar boyu sürecek bir güven ve refah ortamı oluşturmamız lazım” dedi.

Tibilov, 1992 ve 2006 yıllarında yapılan referandumları hatırlatarak, bu referandumun hukuki açıdan gerekli olduğunu belirtti.

Devlet Başkanı Tibilov, “1992’de yapılan referandumda, Güney Osetya vatandaşları, Güney Osetya Cumhuriyeti Yüksek Konseyi’nin Rusya ile birleşme kararını kabul ederken, 2006’da yapılan referandumda vatandaşlar bağımsız devlet statüsünün korunmasından yana oy kullandılar. 2006’daki referandum Gürcistan’dan bağımsız olmak için yapılmıştı. 2006 referandumu sonuçları hukuki açıdan 1992 sonuçlarını lağvediyor. Bu sebeple Rusya Federasyonu’na bağlanmak konusunda yeni bir referandum yapmak gerekiyor. Referandumu yapmak için tüm kesimlerle iletişime geçeceğim. Siyasi parti ve sivil örgüt liderlerine başvuracağım. İnanıyorum ki, siyasi parti ve sivil toplum beni destekleyecektir. Olumlu sonuçlanacağını düşündüğümü referandumun halkımız için çok iyi olacağından şüphem yok” dedi.

presidentruo.org haber ajansının verdiği bilgilere göre, Tibilov, referandum sonuçlarının hayata geçirilmesi sürecinde Rusya’nın onay vermediği hiçbir şeyi yapmayacağını söyledi.