Ermeni mayınları temizleniyor

Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Kuvvetleri (ANAMA), II. Karabağ Savaşı’ndan sonra istihkamcı birliğin 3 bin 326 hektarlık alanda mayın temizlediğini, toplam 22 bin anti-tank ve anti-personel mayını etkisiz hale getirdiğini bildirdi.

Savaş sonrası Azerbaycan hükümeti, Ermenistan’ın bölgeye döşediği mayınların haritaları karşılığında Ermeni savaş esirlerini iade etmişti. Rusya’nın arabulucu olarak yürüttüğü bu süreçte 10 Kasım 2020’den itibaren toplam 8 bin 509 anti personel mayın, 3 bin 959 tanksavar mayın ve 9 bin 493 patlamamış mühimmat etkisiz hale getirildi. Berda-Ağdam demiryolu hattındaki 25 kilometrelik alanın temizlenmesi ise bir ay sürdü.

Çalışmalarda Dağlık Karabağ ve Azerbaycan’ın istihkamcıları ile birlikte Rus arabulucuları da hazır bulundu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov yaptığı açıklamada, 10 Kasım 2020 tarihinde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşması’ndan bu yana bölgede 8 Azerbaycan vatandaşının hayatını kaybettiğini 120’den fazla kişinin ise yaralandığını aktararak bölgenin bir an önce güvenli hale getirileceğini belirtti.

Kaynak: KU