Dağıstan’da Türk askerleri için açılan anıttan Türk adı silindi

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de 1918’de şehit düşen Osmanlı askerleri için dikilen anıttaki levha değiştirildi. Yeni levhada Türk askerleriyle ilgili ifade kaldırıldı.

Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren yedi Kumuk Derneği, 15 Aralık tarihinde Ağaçavul’da açılan anıta karşı vandalizm eyleminin düzenlediğini bildirdi.

Derneklerden gelen açıklamaya göre bölge yetkilileri anıtın levhasını değiştirerek “Türk askerleri” ibaresini kaldırdı. Yeni levhadaki yazı şu şekilde oldu:

“1918’de Tarki dağındaki Ağaçavul kasabası yakınlarında Rusya ve Dağıstan özgürlüğü için savaşan askerler anısına. Ruhları barış ve huzur içinde olsun.”

Öte yandan anıt açılışı yapıldığı sırada anıttaki levhada Rusça, Kumukça ve Türkçe yer alan yazıda, “5-7 Kasım 1918 tarihinde İncikala’nın kurtuluşu için işgalci general Biçerahov’un ordusuna karşı savaşarak şehit düşen Türk askerleri anısına. Ruhları şad olsun.” ifadesi yer alıyordu.

Anıta yeni takılmış levhada anıtı diken Kumuk derneklerinin isimleri belirtildi. Ancak değiştirilen yeni levhada yer alan metinle ilgili hiçbir bağlantılarının olmadığını savunan Kumuk sivil toplum örgütleri, anıtın açılması esnasında yer alan eski levhanın yeniden anıta konulmasını talep etti.

Bilindiği gibi Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de 1918’de şehit düşen Osmanlı askerleri için anıt dikildiğini bildirilmişti. Bölgede yoğun olarak yaşayan Müslüman Türk nüfusun bu girişimi, Rus milliyetçileri tarafından “ihanet ve bölücülük” olarak nitelendirilmişti.

Kaynak: QHA