Dağıstan’da Chernovik gazetesine baskın

Dağıstan’daki Chernovik gazetesinin ofisine, 2 Ekim sabahı güvenlik güçleri tarafından baskın yapıldı. Erken saatlerde yapılan baskın sonrası aramalar yaklaşık 8 saat sürdü.

Yapılan baskın ve aramanın Abdulmumin Gaciyev davasıyla ilişkili olduğunu belirten Chernovik Gazetesi Kurucusu Magdi Kamalov, ofisteki çoğu belgeye el konulduğunu bildirdi.

Ofisteki arama ise saat 18.00’de sona erdi. Dağıstan Gözlemciler Hareketi Koordinatörü Ruslan Magomedov, Twitter’da yaptığı açıklamada belgelerin ortadan kaybolduğunu belirtti. Magomedov, “Arama nihayet tamamlandı. Gazeteci arkadaşlarımız ofislerine girebilirler. Ofisin her tarafı tamamen dağınık vaziyette. Belgeler ve bazı bilgisayarlar ise ortadan kaybolmuş durumda.” dedi.

Ruslan Magomedov arama esnasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, güvenlik güçlerinin bilgisayar ve dosyaları binadan çıkardıklarını belirtti. Ayrıca güvenlik güçleri gazetecilerin kayıt almasını engellemek için binadan uzaklaştırıldı.

Saat 18:00’de Chernovik Gazetesinin internet sitesinden paylaşılan fotoğrafta ise ofisin dağınık durumda olduğu gözler önünde. Chernovik internet sitesi geçtiğimiz aylarda, Rusya’nın yaptığı kısıtlamalar sonucu erişime kapanmıştı.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı ise aramayla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: CK