Dağıstan’da başörtülü kadınlar fişleniyor

Dağıstan’da okula başörtü ile giden kızlar hakkında öğretmenlerin bilgi topladığının ortaya çıkması sonrası ebeveynlerden tepki geldi.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de öğretmenlerin başörtü takan kız öğrenciler hakkında liste yaptığı ortaya çıktı.

Mahaçkale sakinleri, başörtü takan kız öğrencilerin gizli kayıtlarıyla şok oldu. Dağıstan Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Şehir Eğitim Departmanı yetkilileri, Mahaçkale okullarında türban takan kızlarla ilgili bilgilerin öğretmenler tarafından toplandığını açıkladı. Şehir sakinleri, kız öğrencilerin ebeveynlerinin bilgisi olmadan bilgilerin toplanması gerçeğini öğrenince tepki gösterdi.

Mahaçkale’de iki okulun başörtü takan kızlarla ilgili bilgi gönderdiği ilk kez 9 Ekim’de ortaya çıktı.

Bakanlık basın servisinin bir yetkilisi, “Dağıstan Eğitim ve Bilim Bakanlığı, başörtüsü takan kız öğrenciler hakkında veri toplamakla meşgul değildir.” açıklamasında bulundu.

Yetkili, “Okullarda sorgulama bağımsız bir şekilde yürütülüyor. Girişim, Bakanlık’tan gelmiyor, ancak okul düzeyinde ortaya çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu girişime katılmıyor.” dedi.

Mahaçkale kız öğrencilerinin bazı ebeveynleri, kavkaz-uzel.eu muhabirine, ebeveynleriyle ilgili izin almadan çocuklar hakkında kişisel bilgi toplamanın kabul edilemez olduğunu düşündüklerini söyledi.

Omar Isaev özellikle bir aile ve bir çocuk hakkında anne-babalara bildirimde bulunmadan yapılan istatistiksel verilerin toplanmasının endişe uyandırdığını vurguladı. Isaev, “Bilgilerin gelecekte devlet organları tarafından nasıl kullanılacağını bilmiyoruz. Öğretmenlere bilgileri gizlice toplamaları talimatı verildiğinde, bu bilgilerin gizli yarı yasadışı bir biçimde toplanmasına karşıyım.” dedi.

Kaynak: DB