Çubarov: Karaçay-Malkarların sürgünü soykırım olarak sınıflandırılmalı

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Karaçay-Malkarların vatanlarından sürgün edilişinin yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Sovyet rejiminin Karaçay-Malkarlara karşı işlediği bu suçun, soykırım olarak sınıflandırılması gerektiği belirtildi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “2-5 Kasım 1942 tarihinde SSCB Yüksek Kurulu emriyle SSCB’nin İçişleri Halk Komiserliği ordusu Karaçay-Malkar halkını ana vatanından sürdü… Sürgünün güç desteği için 53 bin 327 silahlı kişiden oluşan Kızıl Ordu askeri birlikleri görev aldı. Sovyet resmi kurumlarının verilerine göre o dönemde 69 bin 267 Karaçay-Malkar sürgün edildi.” diye belirtti.

Karaçay-Malkar halkının, SSCB yönetimi tarafından sürgün edilen diğer halklar gibi vatanlarından koparılması sonucunda büyük kayıplar verdiği belirten Çubarov, “Eski SSCB rejimi tarafından işlenen her sürgün gibi Karaçay-Malkar halkının sürgünü de, insanlığa karşı işlenen bir suç ve soykırım olarak sınıflandırılmalı.” diye vurguladı.

Kaynak: QHA