Çerkes mutfağı Kayseri’de tanıtıldı

Kafkasya’nın ünlü şefi Sana Bjeduğ, Çerkes mutfağını tanıtmak ve öğretmek için Kayseri’de ziyaretlerde bulundu.

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’ten Kayseri Birleşik Kafkasya Derneğine Kafkas yemekleri dersi vermek için gelen Sana Bjeduğ, gazetecilere verdiği röportajda Kafkas mutfağının çok sağlıklı olduğunu ve bu yüzden Kafkas insanlarının uzun yaşadığını söyledi.

Kafkasya’da kurdukları dernekteki üyelerle beraber bu işi yaptıklarını ve kurslara katılımı çok beğendiklerini söyleyen Sana Bjeduğ, “Nalçik’ten geldim ve Çerkes yemekleri üzerine çalışma yaparak öğretiyorum. Rusya’nın çeşitli yerlerinde bulunarak yemekleri öğrettim ve ayrıca internet üzerinden sosyal medya aracılığıyla da çalışmalar yapıyorum. Bu çalışmayı da ‘Leşın’ isminde sadece kadınlara ait Çerkes derneğinde hep beraber bu işi yapıyoruz. Kurslara katılımı çok beğeniyorum. Çerkes yemekleri üzerine söylenecek çok şey var ama sadece bir tanesini söylemek gerekirse çok sağlıklıdır ve Kafkas insanlarının uzun yaşamasının sebebi de sağlıklı beslenmesidir.” dedi.

Sana Bjeduğ ve Birleşik Kafkasya Derneği üyeleri Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı da ziyaret etti. Büyükkılıç, “Sadece Kayseri’de yaşayan değil, Kafkasya’daki Çerkes kardeşlerimizle de aramızda çok güzel bir bağ ve birliktelik var.” dedi

Büyükkılıç, söz konusu ziyareti sosyal medya hesabından, “Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Cemil Görücü ve dernek yöneticileri ile birlikte ziyaretimize gelen Çerkes yemekleri Kursu Hocası Doç. Dr. Sana Bjeduğ Hanımefendi’yi belediyemizde misafir ettik. Sadece Kayseri‘de yaşayan değil, Kafkasya’daki Çerkes kardeşlerimizle de aramızda çok güzel bir bağ ve birliktelik var. Sayın Bjeduğ’a da bu birliktelikten duyduğu memnuniyeti ve Kayseri’nin Kafkasya’da önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Bu güzel topraklarda hep birlikte yıllardır kardeşçe yaşıyor ve birbirinden farklı kültürleri bir zenginlik olarak görüyoruz. Ve bu zenginliklerimizin de kıymetini biliyoruz. Ziyaretleri için Birleşik Kafkasya Derneği’ne ve Sana Bjeduğ’a teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle paylaştı.

Moskova Üniversitesinde İktisadi Bilimler alanında öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Sana Bjeduğ, kadınlar ile birlikte ‘Leşın Çerkes Derneği’ni kurarak, dernek üyeleriyle beraber sosyal medyada, Rus televizyon kanallarında ve farklı ülkelerde Kafkas yemeklerini öğretmek için dersler veriyor.

Kaynak: BS/KG