Çeçenyalı insan hakları savunucusu Oyub Titiev davası sona ermeye yakın

Çeçen insan hakları savunucusu olan Oyub Titiev 13 aydan uzun süredir sahte uyuşturucu suçlamalarıyla parmaklıklar ardında. Geçen günlerde son savunma dilekçesini verdi ama yargıç tıpkı diğer savunma dilekçelerini reddettiği gibi o savunmayıda reddetti.

Geçen yaz açılan davada zaten adil bir duruşma beklenmiyordu. Çeçen makamları tarafından haklarının ihlallerini belgelemek için açılan davada misilleme ile hapsedilen bir kişinin yerel mahkemeden adalet beklemesi düşük bir ihtimaldi.

Kadirov, onu alenen ve defalarca düşman örgütlere çalışan bir hain olarak gördü. Zaten Rusya’nın önde gelen insan hakları grub üyeleride uyuşturucu bağımlısı olarak suçlandı. Hiçbir yerel mahkeme onları haklı çıkarmaya cesaret edemedi.

Kadirov, Çeçenistan’ı adeta kendi mülkü gibi yönetiyor ve hakimleride kendi çalışanları gibi istediği yönde kullanıyor.

Titiev’in arabasında olduğu iddia edilen esrar ve kenevirinde Çeçenistan’ın çoğu yerinde yetişmesine izin vermeleride ayrı bahis.

Ayrıca Oyub’un tutuklanma günü olan 9 Ocak 2018 tarihinde polis karokulundaki bütün güvenlik kameralarının bozuk olmasıda tesadüfü olmasa gerek.

Oyub’un arabasında esrar bulduğunu iddia eden, olay yeri inceleme uzmanı analiz için sunulan kanıtları bir bant içinde siyah çantaya sıkıştırılmış şekilde bulduğunu açıkladı. Oyub’a ait olduğu iddia edilen esrar paketi arasında bağlantı kurularak suçlamalar yapıldı. Yargıç kanıtların sahtekarlığı doğrulayan savunma dilekçesini her defasında reddetti.

Bu saçmalık sürecinde geriye sadece bir duruşma kaldı.

Kaynak: Amnesty International