Çeçenya’da IŞİD tutuklamaları

Yedi Çeçen vatandaş IŞİD’e asker toplama şüphesiyle gözaltına alındı.

Polis, Vedeno’da, IŞİD’e katılma ve Suriye’deki savaş için IŞİD saflarında savaşacak asker toplama şüphesiyle yedi Çeçen vatandaşı gözaltına aldı.

Çeçen emniyet güçlerinin yaptığı açıklamaya göre, gözaltına alınanların hepsi 30 yaşın altındaki gençlerden oluşuyor. Açıklamada, “Onlar sahte dini bilgileri yayarak gençleri IŞİD’e çekmeye çalışıyordu” denildi.

Açıklamaya göre, gözaltına alınanlardan biri, bir kaç yıl önce Suriye’deki medreselerden birinde okudu. Diğerleri ise Suriye’ye savaşmaya gitmek istiyordu.

Polis subayı, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Gözaltına alınanlardan biri, Suriye’de IŞİD için savaşan gruplardan birinin temsilcisi olan Ebu Mansur ile görüştüğünü itiraf etti. Görüşmelerinin konusu, IŞİD’e katılma ve gençleri oraya çekme. Gözaltına alınanlardan bir diğeri de, IŞİD’e daha önceden asker toplamış, üç köylüsünü Suriye’ye savaşmaya göndermiş. Bu giden üç kişi Suriye’de hayatını kaybetti. Şimdi de iki kişiyi daha göndermeye çalışıyordu” dedi.

Polis subayının ifadesine göre, gözaltına alınan gençler Caharkale’ye götürüldü. Kadirov orada gençler ve aileleriyle görüştü.

Emniyet temsilcisi, “Görüşmede Vedeno bölgesi yönetim temsilcileri ile din idaresi temsilcileri de vardı” dedi.

Emniyet temsilcisi, gözaltına alınanların durumuyla ilgili meseleyi tam olarak anlamak gerektiğini, haklarında cezai soruşturmanın açıldığını söyledi.

Şüpheliler arasında bir Tsa-Vedeno köyü sakini de bulunuyor.

Tsa-Vedeno köyünden bir vatandaş, “ Onun babası ve annesini 15 Eylül’de Caharkale’ye götürdüler. Orada Ramzan (Kadirov) ile diğer yöneticiler vardı. Ailelere, neden çocuklarının böyle olmasına izin verdikleri soruldu, bazıları sözlü olarak oğullarından vazgeçtiklerini ifade ederken, onların affedilmesini istediler” açıklamasında bulundu.