Çeçenya’da halk Ukrayna’daki Kadirovculara dua etmek için zorla camilere götürülüyor

Çeçenya’daki tüm camilerde Ramzan Kadirov’un çağrısı üzerine her gece saat 01:30’da binlerce kişi zorla toplanıp Ukrayna’da Rus işgaline destek veren Kadirov’un askeri birlikleri için teheccüd namazı kılarak dua ediyor.

Kadirov, Çeçen halkına yaptığı çağrıda, “Allah’tan Ukrayna’daki kardeşlerimize zafer bahşetmesini isteyeceğiz. Onlar Ukrayna’daki operasyonun en önemli parçası. Din özgürlüğümüzü, geleneklerimizi ve kültürümüzü savunuyorlar. Yüce Allah’tan onları korumasını, onlara güç vermesini, başarılı bir şekilde vatanlarına dönmesini isteyeceğiz. Her gece 01:30’da namaz kılacağız ve dua edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ancak basına yansıyan birçok şikayette özellikle devlet memurları teheccüd namazına zorunlu olarak katılıyor, yerel halk ise çeşitli tehditlerle sabah 01:30’da camilerde toplanmaya zorlanıyor. Namaza ve toplu duaya katılmayı reddedenlere karşı görevden alma tehditleri içeren mesajlar gönderiliyor. Camiye giden kadınlar ise camiye alınmıyor ve gece eksi 3 derecede zorunlu olarak caminin dışında namaz kılıyorlar.