Çeçenya ve Dağıstan’dan binlerce Müslüman hacca gidecek

Çeçenya ve Dağıstan’da gerekli kayıtların tamamlanmasıyla birlikte binlerce Müslümanın hacca gideceği kesinleşti.

Açıklanan rakamlara göre bu sene Çeçenya’dan 2 bin 600 kişi, Dağıstan’dan ise 10 bin kişi hac ibadeti için Suudi Arabistan’a seyahat edecek.

Çeçenya müftülüğünün bildirdiğine göre Grozni’den ilk uçuş 22 Temmuz’da yapılacak. Müftülüğe göre Çeçenya’ya tahsis edilen kota tamamen doldu ve Ahmet Kadirov Vakfı 275 hacı adayının masraflarını karşıladı.

Çeçenya Müftülüğü hacı adaylarına bu sene daha fazla personelin eşlik edileceğini belirttiği açıklamasında, “Bu karar yalnızca hacca gideceklerin rahatlığı için alındı. Önceden bir uçakta bir görevli olurdu. Şimdiyse o görevlinin ayrıca üç asistanı olacak. Geçmişte gruplar Mekke veya Medine’ye yolculuk için otobüslere bindiği zaman birkaç otobüs için yalnızca bir görevli oluyordu. Şimdi her birinde bir görevli olacak. Bu nedenle hacılarımız bütün sorularına cevap alabilir ve gerekli tüm ibadetlerini doğru bir şekilde yerine getirebilirler.” ifadelerini kullanıldı.

Çeçen hacılar için bu sene hac seyahati maliyeti 3.300 dolar, bu rakam 2018’deki fiyat ile kıyaslandığında 200 dolar daha yüksek. Fiyatların artması Suudi Arabistan hükümetinin hacılar için ek vergiler getirmesiyle ilişkilendiriliyor.

Dağıstan Ulusal Politika ve Dini İşler Bakanı Enrik Muslimov ise basın toplantısında yaptığı açıklamada bu yıl 10 bin kişinin Dağıstan’dan hacca gideceğini söyledi. Muslimov ayrıca, “Dağıstan’ın bütün şehirlerinde hacca gidecekler için bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik ve Suudi Arabistan yasalarına uyma gereğini konuştuk.” dedi.

Kaynak: CK