Binali Yıldırım ile buluşan Çerkesler taleplerini ilettiler

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın davetiyle bir araya gelen İstanbul’daki Kafkas kurumlarının talepleri dinlendi.

Binali Yıldırım’ın “Daha çok konuşmaktan ziyade sizleri dinlemek isterim.” diyerek söz verdiği Çerkesler dil ve kültüre dair isteklerde bulundular.

Çerkesler, İSMEK ve Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde Kafkas dil kurslarının profesyonel olarak verilmesini talep ettiler. Kafkasya’dan İstanbul’a mülteci akımının devam ettiğini belirten kurum temsilcileri, konuyla ilgili yaşanan problemlerin çözülmesini istediler.

Taleplerin hepsinin yerine getirilebilir şeyler olduğuna değinen Binali Yıldırım, elinden gelen desteği vereceğini ifade etti.

Sadece bir belediye başkan adayı olmayan, geçmiş dönemlerde Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı yapan Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile arasındaki ilişkinin devam ettiği ve Ak Parti’nin önemli isimlerinden olduğu biliniyor.

Uzman gazeteciler yerel seçim öncesi İstanbul’da ilk defa böyle bir toplantının gerçekleştiğini, Kafkas kökenli seçmenlerin son dönemde siyasi partilerin ilgi alanına girdiğinin altını çizdiler.

Kaynak: ÇDF