Basayev’e bağlı kardeşler yargılanıyor

1999 yılında Çeçenya’nın Shelkovsky bölgesinde Rusya Federasyonu’na ait askeri birliğe Şamil Basayev ve Emir Hattab liderliğindeki silahlı gruplarla birlikte pusu kurmakla suçlanan Aslanbek İdalov ve Salambek İdalov kardeşlerin davası mahkemeye sevk edildi.

4 Ekim 1999’da gerçekleşen saldırıyı başlatan silahlı grup, Shelkovsky Bölgesi’ndeki Chervlennaya Tren İstasyonu yakınında pusu kurarak 15 Rus askerini öldürmüş 28’ini ise yaralamıştı.

Aslanbek ve Salambek İdalov kardeşler hakkında açılan ceza davasının soruşturmasının sonuçlanması neticesinde savcılığın hazırladığı iddianameye göre Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 209. maddesinin 2. kısmına göre silahlı saldırı, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 279. maddesine göre silahlı isyan ve Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 317. maddesi uyarınca güvenlik kuvvetlerinin hayatına kastetme suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası almaları öngörülüyor.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İdalov kardeşler aleyhindeki davada yeterli kanıtın toplandığı aktarıldı.

İdalov kardeşler 30 Kasım 2020 tarihinde gözaltına alınmıştı. Kardeşlerin kaçak olduğu ve bu yüzden Mart 2003’te Rusya Devlet Duması tarafından çıkarılan aftan yararlanamayacağı belirtiliyor.

Kaynak: KU


Yorumlar