Bakü’deki protestolara polis müdahalesi

Azerbaycan’da hafta sonu 16 yıldır iktidarda olan Aliyev yönetimini eleştiren protesto dalgası polisin sert müdahalesiyle durdurulmaya çalışıldı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yolsuzluk, rüşvet ve düşük maaşları protesto için eylem vatandaşlar polisin sert müdahalesiyle karşılaştı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Rüşvet, yolsuzluk, düşük memur maaşları ve adaletsiz seçimlere karşı polis ablukasına rağmen Bakü’nün farklı noktalarında gösteri düzenleyip hükümeti istifaya çağıran vatandaşlar, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Polisin müdahalesi kameralara yansırken, röportaj yapan bir vatandaşın polis tarafından götürülmesi sosyal medyada yayılan görüntülerden biri oldu. Polis, çok sayıda caddeyi kapattı, bazı metro istasyonlarının çalışmasını durdurdu.

Eylemler, 16 yıldır iktidarda olan İlham Aliyev hükümetini hedef alıyor. Hükümetin yolsuzluğa bulaştığını belirten muhalifler, siyasilerin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor.

2018’in Nisan ayında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Aliyev’in Yeni Azerbaycan Partisi oyların yüzde 80’ini almıştı.

Aralarında Azerbaycan Halk Cephesi’nin de bulunduğu muhalefet partileri, demokratik ortam olmadığı gerekçesiyle seçimi boykot etmişti.

Kaynak: MA/PT/BİA