Bakü: Lahey Mahkemesi Erivan’a mayınların temizlenmesi talimatı versin

Azerbaycan, BM Uluslararası Adalet Divanı’ndan (UAD) Ermenistan’a mayın temizleme çabalarına yardım etmesi talimatını vermesini istedi.

Euronews’in haberine göre, Ermenistan’ın Azerbaycan aleyhine “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslararası Sözleşme”yi ihlali gerekçesiyle 2020’de BM Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açtığı davaya karşı Bakü’nün açtığı karşı dava Lahey’de görüldü.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Elnur Mammadov, Ermenistan’ın daha önce kontrol ettiği bölgelerdeki mayınların temizlenmesi için talimat verilmesini istedi ve Erivan’ın Azerbaycanlı milliyetçilerin evlerine geri dönmelerine engel olmak için bölgeye patlayıcı madde yerleştirmeye son vermesi çağrısında bulundu.

Ermenistan’ın mayınlarla ilgili Azerbaycan’a bilgi vermeyi reddettiğini kaydeden Mammadov, “Azerbaycan bu yüzden ciddi ölüm ve yaralanma vakalarıyla karşılaşmaya devam ediyor.” dedi.

Ermenistan, geçtiğimiz günlerde kendi açtığı davayla ilgili duruşmada Azerbaycan’ın mayınlarla ilgili suçlamalarını reddederek, mayınlı arazilerin haritalarını Bakü’ye verdiğini ve bunları yeniden paylaşmaya hazır olduğu yolunda savunma vermişti.

Lahey merkezli mahkemede konuşan Ermenistan temsilcisi Yeghishe Kirakosyan, “Azerbaycan’ın Laçın Koridoru’nda uyguladığı blokajın etnik temizlik faaliyetinin bir parçası” olduğunu savunmuştu.

Laçin Koridoru, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki yaklaşık 120 bin Ermeninin yaşadığı ve Ermenistan’a gidiş gelişlerinde kullandığı, gıda, yakıt ve ilaç tedariki sağlayabildiği tek güzergah. Erivan, BM’ye bağlı en yüksek yargı mercii konumundaki Mahkeme’den Bakü’nün ablukasını kaldırmasını talep etmiş ve çevreci aktivistlerin eylemini “etnik temizlik faaliyetlerinin bir parçası olarak” nitelendirmişti.

Azerbaycanlı çevreci aktivistler, “Azerbaycan topraklarındaki madenlerin yasa dışı işletilmesinin önlenmesi talebiyle” 12 Aralık’ta Laçın Koridoru’nda protesto başlatmış ve bölgeye giden tek yol kapanmıştı.

Yeghishe Kirakosyan, mahkemede blokajın Dağlık Karabağ’da gıda ve ilaç stoklarının azalmasına yol açtığını söylemişti. “Bu tarz bariz etnik temizlik eylemlerinin modern çağda yeri yoktur.” diyen Kirakosyan, iddiasını, “Bu mahkeme, Dağlık Karabağ’daki Ermeniler için son umut.” sözleriyle tamamlamıştı.

Ermeni yetkililerin, Laçın Koridoru’ndan sivillerin geçişine izin verilmediği yönündeki iddiaları Azerbaycan tarafından yalanlanıyor. Azerbaycanlı yetkililer, yolun Rus güçlerinin barikatları nedeniyle kapalı olduğunu ve sivil geçişler için herhangi bir engel bulunmadığını belirtiyor.

Erivan, söz konusu davayı, Azerbaycan’ın Irk Ayrımcılığı Sözleşmesi’ni ihlal ettiği iddiasıyla açmıştı. Bakü de, ayrımcılık sözleşmesini ihlal eden tarafın Azerbaycan değil Ermenistan olduğunu iddiasıyla karşı dava açmıştı.

Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmalar, yaklaşık 6 bin 800 askerin hayatını kaybettiği ve 90 bin sivilin de yerinden edildiği savaşın bitmesinden iki yıl sonra, gerilimin yeniden arttığı bir süreçte görülüyor.