Asker Soht’tan Erdoğan’a kınama

“Türkiye’deki Çerkesler, hükümetin yaptıklarından dolayı şok yaşadı”

Krasnodar Kray Adıge Khase Başkanı Asker Soht, “Adıgey Today” gazetesine yaptığı açıklamada, “Suriye’de meydana gelen Rusya uçağına saldırı ve askerlerimizin öldürülmesinin ardından, Rusya-Türkiye ilişkileri bozuldu ve Rusya ve Türkiye’deki Çerkesler bu durumdan büyük üzüntü duydu” dedi.

Asker Soht, “Ülkelerimiz, son zamanlarda daha önce benzeri görülmemiş şekilde bir işbirliğine girmişti. Bu gelişme, Rusya ve Türkiye’de bulunan Çerkes sivil toplum kuruluşlarınca, kültürel projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla aktif olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bir asırdan fazla bir süredir, bu alanda hayata geçirilen projelerin hacmine ulaşılamamıştı” dedi.

Soht’un ifadesine göre, çocuklardan oluşan gruplar ve farklı etnisitelerden gruplar arasındaki kültürel alışveriş, turizm, Türkiye Çerkes diasporasından öğrencilerin Rusya üniversitelerinde eğitimiyle ilgili projelerin hayata geçirilmesi, Rus uzmanlarca Türkiye üniversitelerinde Çerkesçe eğitimi verilmesi gibi önemli gelişmeler yaşanıyordu.

Soht, “Üstelik, Türkiye Çerkes sivil örgütleri ve Rusya Çerkes sivil örgütleri, Türkiye ve Adıgey, Kabardey-Balkar belediyeleri arasında ilişkilerin oluşturulmasında birbirine yardımcı oldu. Özellikle Adıgey’in Tahtamukay bölgesi İnegöl’ün kardeş şehri oldu, Maykop belediyesi, Gaziantep ile benzeri bir anlaşma imzalama eşiğinde. Türkiye’nin bazı belediyeleri de Adıgey ile Kabardey-Balkar’da partner arayışında idi” diyor.

Soht’un ifadesine göre, tüm bu uzun süreli çalışmaların kazanımı, bu saldırı sebebiyle yerle bir oldu.

Soht, “Sayın Erdoğan’ın bu suçu, kızgınlık ve şaşkınlıktan başka bir şeye neden olmadı. Türkiye’deki dostlarımız, Türkiye’nin ABD’nin kabulü veya doğrudan talimatı olmadan böyle bir maceraya kalkışamayacağına dikkat çekiyor” dedi.

Soht, “Her halükarda ortaya çıkan problem Türkiye toplumunca ateşli bir şekilde tartışılıyor. Türkiye medyasının Rusya karşıtı toplumsal bir düşünce oluşturma girişiminde olduğu ifade ediliyor. Türkiye toplumunda düşünceler oldukça farklı. Zıt bakış açıları mevcut. Türkiye toplumu ve Çerkeslerin, Rusya ile ilişkileri koparmaya hazır olmadığı ve bunu kabul etmeyeceği aşikar. Türkiye’de dramatik siyasi çatışmalara tanık olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, Adıgey Devlet Ünivesitesi tek taraflı olarak Türkiye üniversiteleri ile anlaşmalarını askıya aldı. Bu karara bağlı olarak Düzce üniversitesinde görev yapmakta olan Adıgey Devlet Üniversitesi’nin üç öğretim üyesi geri çağrıldı.

Adıgey’de şu anda Türk sermayeli 22 firma çalışıyor. Adıgey ve Türkiye’nin dış ticaret hacmi 2,2 milyon dolar. Türkiye’den ithalat yüzde 8. Adıgey Türkiye’ye, oradan aldığı malın 10 katı daha az mal ihraç ediyor. Türkiye’den Adıgey’e genel olarak sebze, meyve ve tüketim malları ithal ediliyor.


Yorumlar
  • Eşref BAŞ

   Sayın Soht gerçekleri yansıtan güzel bir açıklama yapmış.Her iki ülkede bulunan Çerkeslerin menfaati Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde. Bu nedenle savaş gerginliği yaratmak akıl karı değildir. Rahat gidebildiğin Anavatanına vize ile ve sıkı denetimle gitmek güzel diyecek Çerkes çıkmaz.Düzce üniversitesinde Çerkes dilini öğreten hocaların geri gitmesini akıllı bir Çerkes istemez. Bunun gibi sayısız menfaatlerimiz bozulacaktır. Dolayısıyla biran önce Türk Rus ilişkilerinin düzelmesi iki ülkeye yarar getireceği gibi Çerkeslere de yarar getirecektir.Önümüze düzgün bakmalıyız…

 1. MERETIKO SONER

  Avrupa ambargoyu koymuş , insanınız azalıyo , Rusya ile iyi ilişki devam etmeli kaleyi içten fethetmeyiliz……Türkiyede Rusyaya muhtaç değil herkes ambargo uyguluyu meyve , sebze bizde size vurursak kötü olur , Rusya kendini hayal dünyasında zannediyo Ukraynadada yenilcek , Kırımdan çıkacak , Kafkasyayı kaybedecek , Suriyedede kaybedecek….

 2. murat

  rusya’nın uluslararası stratejik hamlesi ile turkiyenin savunma hamlesi ile ilgili tuaf tuaf yorumlar yapmak hiçbir çerkes kuruma ve aktiviste düşmüyor.
  düşmüyor derken bu konunun altında farklı farklı nedenler varken sessiz kalmak iyidir.
  üç gün sonra ilişkilerin ne düzeyde olunacağı bilinmezken bir tarafların tarafı olmanız sizlerin yarınlarda başka taraflarca cezalandırılma politikasına tabi tutacaktır.
  büyük devletler tepişirler arada kalanlar ezilir.
  boşverin yorumlamayı.