AP milletvekilleri Karabağ’daki Laçın Koridoru’nun açık tutulmasını talep etti

Avrupa Parlamentosu (AP), Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni nüfusunun Ermenistan’a gidiş gelişlerinde kullandığı tek güzergah olan Laçın Koridoru’nun abluka altında tutulduğunu iddia ederek koridorun açık tutulması çağrısında bulundu.

Fransa’nın Strazburg kentinde toplanan AP Genel Kurulunda “Brezilya, Fas ve Karabağ’daki insan hakları ihlalleri” başlıklı karar tasarıları kabul edildi. Tasarıda Laçın Koridoru’nda Azerbaycanlı çevrecilerin geçişleri engellediği, bunun Karabağ’da insani krize yol açtığı, Azerbaycan’ın acilen koridoru açması gerektiği savunuldu.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulanan tasarıda, insani yardımlar için Laçın Koridoru’na uluslararası kuruluşların erişimine izin verilmesi istendi. Tasarıda, bölgede konuşlanan Rus güvenlik güçlerinin harekete geçmemesi de kınanarak bu gücün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gücüyle değiştirilmesi gerektiği belirtildi.

Ermeni yetkililerin, Laçın Koridoru’ndan sivillerin geçişine izin verilmediği yönündeki iddiaları Azerbaycan Dışişleri Bakanlığınca yalanlanmış ve Bakanlık, yolun Rus güçlerinin barikatları nedeniyle kapalı olduğunu, sivil geçişler için herhangi bir engelin bulunmadığını belirtmişti.