Ahıska Türkleri BM önünde gösteri düzenledi

Kırgızistan’ın Orok köyünde Ramazan Bayramında Ahıskalı Türkler ile Kırgızlar arasında yaşanan gerginlik üzerine New York Birleşmiş Milletler (BM) önünde bir gösteri düzenlendi.

Amerika Ahıska Türkleri Konseyi tarafından gerçekleştirilen gösteriye katılan ABD’de yaşayan Ahıskalılar ellerinde bayrak ve dövizlerle Kırgızistan’daki soydaşlarına destek verdi. Gösteride konuşan Amerika Ahıska Türkleri Konsey Başkanı Aydın Mamedov, Ahıska Türklerine yapılan saldırıların kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, çıkan olayların Kırgızlarla Ahıska halkının arasındaki kardeşliği bozmaya yönelik olduğunu söyledi.

Mamedov, “Bu tür olayların tüm Kırgız halkına mal edilemeyeceğinin ve halklarımızın dostluğunun dün gibi bugün ve yarın da devam edeceğinin bilinciyle, bu olaylarının fitilinin Kırgızistan devleti içine sızmış hangi uzantılar tarafından ateşlendiğinin iyi tahlil edilmesi ve acil önlemler alınması gerektiği kanısındayız.” dedi.

Ahıska Türklerinin yaşadıkları ülkelerde her zaman barış ve huzurdan yana olduğunu kaydeden Madedov, tarihsel ve gönül bağı olan köklerinin bulunduğu Türkiye’nin desteğini ise dünyanın neresinde olursa olsun hissettiklerini vurguladı.

Kaynak: QHA