Adıgey’de İslami içerikli gazete dağıtmaya ceza

Hamzat Magomedov isimli Adıgey vatandaşı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından misyonerlik faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

“Es-Salam” isimli dini içerikli gazeteyi bir yardım fonunun gönüllüsü olarak Maykop’un merkez pazarında ücretsiz olarak dağıtırken güvenlik güçleri tarafından fark edilen Magomedov, Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme tarafından 20 bin ruble para cezasına çarptırılan Magomedov karara itiraz ederek Maykop Şehir Mahkemesi’ne başvurdu.

İtirazında misyonerlik faaliyetinde bulunmadığını, bir yardım kuruluşunun gönüllüsü olarak gazete dağıttığını ifade eden Magomedov, herhangi bir dini örgütün veya grubun temsilcisi olmadığını ve dini doktrin yaymayı amaçlamadığını belirtti.

Başvuruyu değerlendiren Maykop Şehir Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan protokolü dikkate alarak “Es-Salam” gazetesinin “dini ön yargı” içeren yayınlar içerdiğini ve Adıgey vatandaşı Magomedov’un yayınları ücretsiz olarak dağıttığı gerekçesiyle sulh hakimliğinin kararını onadı.

Adıgey’de bu yıl dört evanjelik papazına misyonerlik faaliyetlerine karıştığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Rusya’da 2016 yılından bu yana misyonerlik faaliyetleri kanunla kısıtlanmış durumda. Rusya Federasyonu sınırları içerisinde verilecek mesken vaazları aşırılığı teşvik etmeyi amaçlayan inanç temelli faaliyetler kapsamında suç sayılıyor.