Adıgey Savcılığı’ndan IŞİD tedbiri

Adıgey savcılığı, IŞİD’in etkisi ve yayılmasına karşı mücadelelerini arttıracak.

Adıgey savcılığı bölgede ekstremist fikirlerin yayılmasına karşı mücadeleyi güçlendirmek gerektiğini açıkladı.

Savcılık kurulu toplantısı sırasında, yönetim organları ve güvenlik organlarının önemli çalışmalarına rağmen, ekstremizme karşı mücadele alanında hukuk ihlallerinin var olmaya devam ettiği ifade edildi. Savcılığın aldığı önlemler sayesinde bu yıl, ilgili alanda 250’den fazla ihlalin engellendiği belirtildi.

Savcılığın Natpress’e yaptığı açıklamaya göre, son yıllarda Adıgey’de yaşayan Müslüman toplumda radikalleşme artıyor, özellikle de Teuçejski bölgesinde bir hayli fazla.

Adıgey Cumhuriyeti savcılığı basın sözcülüğü, “Radikal İslami düşüncelerin etkisi altına giren bazı vatandaşlar Suriye’ye IŞİD’e katılmak için gidiyor” açıklamasında bulundu.

Adıgey ve Krasnodar Kray Din İdaresi, imam ve müezzinlerin ekstremist fikirlerin propagandasını yaptığını ve IŞİD’e katılmaya çağırdıklarını reddediyor.

Adıgey savcısı Vasili Poslovski, ektremist fikirlerin yayılmasına sebep olarak ülkenin çok milletli olması, Adıgey’in silahlı örgütlerin bulunduğu coğrafyaya yakın olması ve ekstremist içerikli materyallerin internette çok yaygın olmasını gösteriyor.

Toplantı sonunda savcılar kurulu, savcılık organlarının konuyla ilgili sunduğu tedbir paketini kabul etti.